Okul çağındaki çocuklar bol fındık yemeli

Okul çağındaki çocuklar bol fındık yemeli
Bu vitamin eksikliğini ortadan kaldırmak için öğrenciler fındık ve fındık yağı tüketmeli.
TÜBİTAK, okul çağındaki öğrencilerin kan yapımı ve ruh sağlığı açısından gerekli B2 ve B6 vitaminleri yönünden yetersiz beslendiğini ortaya koydu.
Araştırmayı değerlendiren Prof.

Ülke çapında 960 okul çağındaki çocuklar üzerinde yapılan tarama çalışmasında Türk çocuklarının yüzde 90′ında B2, yüzde 84′ünde B6 vitamin eksikliği gözlendi. Dr
Seçkin Pehlivanoğlu, fındık ve yağının vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapan bazı B grubu vitaminleri için önemli bir kaynak olduğuna işaret etti.
Pehlivanoğlu, “Fındık ve fındık yağı özellikle B1 ve B2 vitaminleri için iyi, B6 vitamini için ise çok iyi bir kaynaktır. Kan yapımı ve ruh sağlığı açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri fındık ve fındık yağında önemli miktarda bulunurlar. Bu besinin her gün düzenli olarak tüketilmesi ülkemiz çocuklarının iki ana beslenme sorununa pratik bir çözüm olabilecektir” dedi.
Kolesterolü düşürmeye de yardımcı oluyor

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Şimşek, yüksek miktarda oleik asidin bulunduğu fındığın kullanıldığı diyetlerde kolesterol seviyesini azaltıcı etkisi olduğunu söyledi.
Yrd. Doç. Dr. Atilla Şimşek, fındığın bileşiminde bulunan yağ, karbonhidrat ve proteinden dolayı yüksek kalorili bir enerji kaynağı olduğunu kaydetti.
Bir insanın günlük enerji ihti-yacının yüzde 18′ini fındığın karşılayabileceğini ifade eden Şimşek, “Fındıktaki tekli doymamış yağ asidi (oleik) oranı ortalama yüzde 75 olan 75 gram fındık, günlük toplam enerjinin yüzde 11′ini karşılıyor. Yaklaşık 100 gram fındıktaki proteinden sağlanan enerji toplam enerjinin yüzde 11,7′sine eşittir. Ergin bir insanın günlük enerji ihtiyacı 2 bin 800 kalori alındığında bu enerji ihtiyacının yüzde 23′nü karşılayabiliyor” dedi.
Uzman doktor, fındık yağının en önemli etkisinin kalp ve damar hastalıklarına neden olan kolesterolü içermemesi olduğunu belirtti.
Bir önceki Kurbanda et tüketimine dikkat edin başlıklı konumuzda Beslenme, et tüketimi ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cocuk diliyle fındığın faydaları, çok fazla fındık tüketiminin nedenleri, cocuklarda findigin faydalari, findik faydalari cocuklarda, findik in cocuklara faydalari

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.