Okul korkusu çocuklarda karın ağrısı yapıyor

Okul korkusu çocuklarda karın ağrısı yapıyor
Faruk Yorulmaz yaptığı açıklamada, çocukların eğitim hayatı boyunca ciddi stresler ve tehlikeli durumlarla karşılaşabildiğini söyledi.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.
Küçük çocuklarda kurallarla dolu bir ortamda anne baba şefkatini bulamama endişesiyle okul korkusu görülebildiğini belirten uzmanlar, bu duygunun çocukta okul saati geldiğinde baş ağrısı, karın ağrısı, kusma ve okulda ağlama gibi sorunlar oluşturabildiğini bildirdi.
Okulu daha ilk günlerden bir yarış haline getirmenin çocukları çok daha stresli ve sorunlu hale getiriyor. Dr

Bu sorunların özellikle okula yeni başlayan çocuklarda daha sık görüldüğünü ifade eden Yorulmaz, ”Bu küçük çocuklarımızda, anne babadan ayrılma korkusu kaygısı ve kurallarla dolu bir ortamda anne baba şefkatini bulamama endişesi ile okul korkusu görülebilmektedir. Çok normal olan bu duyguyu anne babaya fazla bağımlı, içine kapanık, arkadaşları ile oyun oynamayı, paylaşmayı öğrenememiş çocuklarda okula okulda ağlama, okul saati geldiğinde baş ağrısı, karın ağrısı, kusma gibi sorunlar oluşabilir” diye konuştu.
Bu günlerde anne babaların çocuklarına her zamankinden biraz daha fazla ilgi göstererek, okula zaman zaman ziyarette bulunması gerektiğini belirten Yorulmaz, çocukların okulda yaptıkları, arkadaşlıkları, öğrendikleri ile yakından ilgilenerek ve küçük de olsa her başarılarını takdir ederek bu dönemin daha kolay ve sorunsuz atlatabileceğini bildirdi.
Öğrenciler yarıştırılmamalı
Okulu daha ilk günlerden bir yarış haline getirmenin çocukları çok daha stresli ve sorunlu hale getireceğini anlatan Yorulmaz, şöyle konuştu:

”Bu nedenle okulun ilk gününden başlamak üzere, çocuklarımıza sağlıklı bir okul dönemi geçirmek için kollarımızı sıvamalıyız. Çocuklarımız okula başlamadan önce olması gereken tüm aşıları yapılmış olmalı ve alerji, astım, şeker hastalığı gibi var olan sağlık sorunları konusunda okul idaresi ve öğretmen bilgilendirilmelidir.
Çocuklarımızı okula gitme saatinden en az yarım saat önce kaldırmalı günlük sabah temizliğinden sonra, mutlaka tereyağı, süt, taze sıkılmış meyve suyu, yumurta, bal, zeytin, peynir gibi doğal besinlerden oluşan bir kahvaltı yaptırdıktan sonra göndermeliyiz. Aksi halde çocuk öğle yemeği öncesi acıkacak ve derslerine iyi bir şekilde dikkatini veremeyecek, kantinden ya da okul çevresinden sağlıklı olmayan abur cubur türü maddeler alarak karnını doyurmaya çalışacaktır. Bu defa da öğle yemeği vakti tam acıkmadığı için öğle öğünü iyi beslenmeden geçiştirilecek ve okul çıkışı vakitsiz bir öğün daha yenilerek akşam yemeği, dolayısıyla günlük beslenme düzeni bozulacaktır.”
Ağır okul çantalarına dikkat
Yorulmaz, ağır okul çantalarının çocukların sırt, bel dengesini tehdit ettiğini ve ileride telafisi mümkün olmayan kas, iskelet sistemi sorunlarına yol açabildiğini kaydetti.
Bu nedenle çocukların tıka basa doldurulmuş ağır okul çantalarını ellerinde, omuzlarında ya da sırtlarında taşımamaları gerektiğini bildiren Yorulmaz, eğer mutlaka ağır çanta ile okula gitmek gerekiyorsa tekerlekli ve çekilerek taşınan çantaların tercih edilmesi önemli olduğunu ifade etti.
Okul servis araçlarının da kullananlardan, emniyet kemerlerine, yolda nasıl gittiklerinden çocukları alıp indirmedeki tutumlarına, araç içi temizliğinden çocukların araç içindeki hareketleri sataşmaları kadar her şeyin önemli olduğunu belirten Yorulmaz, okul aile birliği servislerinin her açıdan denetlemesi gerektiğini kaydetti. Okul korkusu çocuklarda karın ağrısı yapıyor
Bir önceki Sıcak ve nemli havalarda kalbinize dikkat edin başlıklı konumuzda kalp krizi, kalp krizi riski ve kalp rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: çocuklarda bel ağrısı karın ağrısı, cocuklarda karin agrisi ve sirt agrisi, okul servisi korkusu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.