Omega-3 desteği sarı nokta oluşumunu önlüyor

Omega-3 desteği sarı nokta oluşumunu önlüyor

Uzmanlarca yapılan araştırmalar, Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu riskinin düzenli beslenme ve beraberinde alınacak Omega-3 desteği ile azaltılabileceğini ortaya koydu.
Araştırma, Omega-3 dışında diğer yağlar yönünden güçlü bir beslenme programı uygulandığında ise Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu riskinin 2,2 kat arttığını gösteriyor.
Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu’nda değiştirilebilir tek risk faktörü olarak gösterilen beslenmede sık balık tüketilmesi, Omega-3 alımını artırarak Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor. Seddon araştırmasına göre düzenli beslenmenin yanında Omega-3 alımı halk arasında Sarı Nokta Hastalığı olarak da bilinen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonuna yakalanma olasılığını düşürüyor.
Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu riski Omega-3 desteği ile azaltılabiliyor
Bu besinlerin her gün gereken miktarlarda alınması güç olduğundan devreye mikronutrisyon (mikro-beslenme) giriyor.
Seddon araştırmasına yaşları 55-80 arasında değişen 349 ileri vaka Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastası ve Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastalığı bulunmayan 504 kişilik bir kontrol grubu katıldı.

Araştırma Amerika’da 5 oftalmoloji kliniğinde gerçekleştirildi. Aynı coğrafi bölgeye ait kişiler üzerinde yapılan araştırmada Omega-3 dışındaki yağlar yönünden zengin beslenme uygulayan kişilerde Yaşa Bağlı Makula Dejerasyonu’nun 2,2 daha arttığı görüldü.
Omega 3; en çok somon, marina, ringa ve ton balığı gibi derin deniz balıklarında bulunuyor. Ancak Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu hastalığını önlemek için gerekli miktarı balık ile beslenerek almak çok güç olabiliyor. Çünkü yeterli miktarı tüketebilmek için belirtilen balıklardan haftada en az 3-4 kez yemek gerekiyor.
Bu öğeler, mikronutrisyon ürünleri bir başka deyişle Omega-3 ve vitamin desteği olarak da dışarıdan kolayca alınabiliyor. Omega-3 içerikli mikronutrisyon ürünlerinin düzenli kullanılması Sarı Nokta Hastalığı riskini % 50’lere varan oranlarda azaltabiliyor.
Mikronutrisyon, mikro beslenme ile eş anlamlı olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alınması şeklinde tanımlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin vitaminler olduğu söylenebilir.
Bir önceki Kurşunun aşırısı gözleri etkiliyor başlıklı konumuzda Göz Sağlığı, göz sorunları ve katarakt hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ringa balığı faydaları, marina baliginin faydalari, ringa balığının faydaları, sar desteği, sarı nokta vitamin desteği

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.