Omurilik felci tedavisi

Omurilik felci tedavisi
Omurilik felcinin ortaya çıkmasında tümör, enfeksiyon ve yumuşak doku hastalıkları büyük rol oynarken; trafik kazaları, yüksek bir yerden düşme, ateşli silah yaralanmaları ya da doğal afetler gibi sorunlardan dolayı da meydana gelmektedir.
Omurilik yani tıbbi adıyla Medulla Spinalis, boyundan başlayarak kuyruk sokumuna kadar ilerleyen, beyin ile omurga arasında irtibat kurulmasını sağlayan bir merkezi sinir sistemi olduğu için, herhangi bir travma ya da hastalık sonucu hasara uğradığında felç kaçınılmaz bir son olur.
Bilim adamları önce bir fareyi felçli hale getirdi, daha sonra da kök hücre tedavisi ile sadece 28.

 
Tedavisi neredeyse imkansız bir hastalık omurilik felci için Kocaeli Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (KOGEM) bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar umut verici gibi gözüküyor. Bilim adamlarının yapmış oldukları araştırma sonucunda omurilik felci hastalarının tekerlekli sandalyeden kurtulma şansları artmış gibi gözüküyor
gün sonra yürümesini sağladılar. KOGEM Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, kronik olmayan omurilik hasarları için kök hücre tedavisinin işe yarayacağını belirtti. Genle beraber omurilik hasarı meydana getirilmiş olan fare üzerinde kullanılan kök hücre tedavisi için Karaöz, “Deneyde fareye verdiğimiz kök hücreler aslında doğrudan sinir hücrelerine dönüşmekten ziyade oradaki hasarı onarıcı mekanizmalar şeklinde işlev görüyor. Kök hücrelerin salgıladıkları protein hücre ölümünü yavaşlatıyor ve yeni damar oluşumunu tetikleyerek tedavinin 28. gününde hayvanın yürümesini sağlıyor” dedi.

Araştırmada deney faresinin 3 farklı bölgesine kök hücre enjekte edildiğini anlatan Karaöz, bu çalışmadan olumlu sonuç aldıkları için araştırmalarını daha da arttıracaklarını ve tedavisi oldukça zor olan omurilik felci için kök hücreyi zamanla insanlarda da kullanmaya başlayacaklarını ifade etti.
İlerisi için büyük umutlar veren kök hücre, daha birçok sağlık sorununu ortadan kaldırmaya yönelik kullanılacaktır diyen Karagöz, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Farede denediğimiz bu çalışmamız bilimsel ve etik kurallar çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınarak, herhangi bir yan etkisinin olmadığı kanıtlandıktan sonra omurilik felci olmuş hastalarda kullanılabilecek. İnsanlarda denemeden önce bu uygulamaların zararı olmadığının kanıtlanması lazım. Bunu sağladıktan sonra zaman içinde önce küçük hasta gruplarında, sonra büyük hasta gruplarında denenecek, rutin uygulama haline gelecek. Fakat buradaki en önemli noktayı belirtmek istiyorum. Yaptığımız bu çalışma erken dönemde omurilik hasarı oluşmasında etkili oluyor. Kronik omurilik hasarlarında etkili olup olmayacağı daha kesin değil.”

Bir önceki yazımız olan Trombosit düşüklüğü tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: omurilik felci kök hücre tedavisi 2013, omurilik felci belirtileri, omurilik tedavisi, cocuk felcınde gen tedavısı, omurilikfelci

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.