Önleminizi hastalanmadan önce alın

Önleminizi hastalanmadan önce alın
Dr.
Uzmanlar, hastalandıktan sonra tedavi olmak yerine kişinin mümkün olduğunca sağlıklı yaşamaya gayret göstermesi konusunda uyarılarda bulunuyor ve hastalanmadan önce alınabilecek önlemleri sıralıyorlar…
İşte Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Hizmetler Direktörü Prof. Metin Çakmakçı’nın hastalanmamak için dikkat edilmesi gerektiğini söylediği noktalar…
Sigaraya veda edin
Önlenebilir hastalıklara en çok sigara neden oluyor.
Doğru beslenin
Yeterli ve dengeli beslenebilmek için her gruptan belirli oranda alınması gerekir. Dünyadaki ölümlerin temel nedenleri arasında da sigara üst sıralarda yer alıyor
Yüksek lifli, az yağlı besinler içeren dengeli bir diyet, düzenli egzersiz, azar azar kilo vermeye ve kilo korunmasına destek sağlar.
Hareket edin
Egzersiz yapmak; tansiyon, diyabet, osteoporoz, depresyon, olası bağırsak kanseri, felç ve sırt hasarlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Eğer düzenli egzersiz yapılırsa kişi kendini daha iyi hissediyor. Haftada üç kez, 45- 60 dakika egzersiz yapılmalı.
Güvenli seks yapın

Kişi tek eşli ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığı yoksa güvende demektir. Prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede etkilidir.
Kolesterol önlemi
Kolesterol düzeyi yüksek ise, yenilen yağ oranı azaltılıp, lifli besin tüketimi artırılmalı, egzersize başlanmalıdır.
Dengeli tansiyon
Kalp, felç ve böbrek hastalıkları riskini, yüksek kan basıncı artırır. Tansiyonu kontrol altına almak için, sodyum içeren besinler ve alkol az tüketilmeli.
Meme muayenesi
Kadında en sık görülen kanser meme kanseridir. 20′li yaşlardan itibaren, her ay memeler elle muayene edilmelidir.
Bir önceki Unutkanlıktan korunmanın püf noktaları başlıklı konumuzda ilaç kullanımı, kaliteli uyku ve reçetesiz satılan ilaçlar hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.