Orta yaşın üstündeyseniz susamasanız da su içmelisiniz

Orta yaşın üstündeyseniz susamasanız da su içmelisiniz
Ancak pek çok kişi günde 8 bardak su içmenin ne kadar doğru olduğunu merak ediyor.
Günde en az 8 bardak
Günde 8 bardak su içmenin mantığı; aldığınız her kalori için 1-1.5 ml suya ihtiyacınız olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor. Sıcak ve nemli havalara, yapılan egzersizler ve besin zehirlenmelerine bağlı ishal ve kusmalar da eklenince; vücuttan sıvı kaybı fazla oluyor.
Yaz ayları gelince su ihtiyacımız doğal olarak artıyor. Yetişkin bir insanın günde ortalama 2 bin kalori aldığı düşünülürse, bu yaklaşık 8 bardak su ediyor
Bu miktarı sadece su içerek gidermeniz gerekmiyor.
Su yerine meyve-sebze sularından, bitki çaylarından, ayrandan ve sütten yararlanabilirsiniz. Yediğiniz katı gıdalar da su içeriyor. Elma, karpuz, kiraz, marul, brokoli ve fasulye; bu tür gıdalar.
Vücudunuz aldığınız yiyeceklerden enerji üretirken, günde yaklaşık bir bardak su da üretiyor. Burada önemli olan; sıvı ihtiyacınızın arttığı yaz günlerinde vücudunuza kazandırdığınız sıvı miktarını arttırmanızdır.

İdrarınıza bakın
Bunu sıvı içecek ve yiyeceklerle yapabilirsiniz. Ancak alkolün sıvı kaybınızı arttıracağını, kafeinli ve gazlı içeceklerin ise; yarardan çok zarar getireceğini bilin. Yaşla birlikte beyinde bulunan ve vücudunuzda ne kadar sıvı bulunduğunu algılayan alıcılar da hissizleşir. Yani yaşınız ilerledikçe susadığınızı anlayamaz ve yeterli miktarda sıvı almazsınız.
Özellikle orta ve ileri yaşlardaysanız susama hissini beklemeden su içmelisiniz. Yeterli miktarda sıvı aldığınızı; idrar renginizin berraklığından veya çok açık renkli olmasından anlayabilirsiniz.
Susama hissi, ağız kuruluğu, yorgunluk, baş ağrısı hissediyorsanız; vakit kaybetmeden su için. Su kaybı arttıkça vücut ısınızın artacağını, nefes alıp verişinizin ve nabzınızın hızlanacağını sakın unutmayın.
Bir önceki Fındık çocukları alerjiden koruyor başlıklı konumuzda çocuklarda alerji, dengeli beslenme ve düzenli beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: 9 yaşın da beslenme listesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.