Oruç tutmak kronik hastalara önerilmiyor

Oruç tutmak kronik hastalara önerilmiyor

Oruç, uzmanlar tarafından sağlıklı kişiler için birçok açıdan yararlı bulunurken; özellikle kronik hastalar için önerilmiyor. Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Koordinatörü Prof. Yavuz Baykal, ramazan ayı süresince yaşlı ve hamilelerin yanı sıra kalp, hipertansiyon, şeker hastalığı, ülser ve ruhsal problemler gibi kronik hastalığı bulunanların oruç tutmalarının sakıncalı olduğunu belirtiyor.
Prof. Dr
Dr. Yavuz Baykal, kanser gibi tedavisi zor ya da ciddi bir hastalık sebebiyle bir ameliyat geçirmiş ve mutlaka beslenmesi gereken hastalıklarda, oruç tutulmasını önermiyor.
Şeker hastaları: Şeker hastalarının 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenmesi gerekiyor. Oysa şeker hastası olanlar oruç tutarken, tedavide olması gerekenin aksine akşama kadar aç kalırlar ve şekerleri düşer. İftarda ise şekerleri aniden yükselir. Bunun sonucu olarak da göğüs ağrısı, kalp krizi veya ani kardiyak ölümler ortaya çıkabiliyor.
Ülserli hastalar: Ülserde şiddetli ağrılar midenin boş olduğu zamanlarda, öğün aralarında veya yemekten sonra belirginleşiyor. Bu nedenle, ülserli hastaların oruç tutmamaları doğru bulunuyor.

Hipertansiyonlu hastalar: Hipertansiyon hastalarının oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarına başvurmaları ve izin almaları gerekiyor.
Kalp ve böbrek hastaları: Ramazan ayında vücudun değişen düzene uyum sağlaması bazen üç haftayı buluyor. Bu durum özellikle kalp hastalarının tedavisinde bazı zorluklara yol açarak, ilaç alım saatlerinin yeniden düzenlenmesini gerektiriyor. Bu grup hastaların, doktorlar izin vermiyorsa oruç tutmamaları isteniyor. Böbrek yetersizliğinde de en kesin tedavi bol su içilmesi olduğundan, böbrek hastalarının oruç tutmaları çok sakıncalı.
Psikiyatri hastaları: Ağır depresyonlar, panik atak ve sürekli kaygı bozuklukları gibi psikiyatrik hastalığı olanların da oruç tutması uygun bulunmuyor.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hepatit c kronik oruç tutabilirmi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.