Orucu sigara ile açmak mideyi tahrip ediyor

Orucu sigara ile açmak mideyi tahrip ediyor

Ramazan ayında en çok tartışılan konuların biri de sigarayla oruç açmak.
Hurma veya zeytin ile de orucun açılabileceğini kaydeden uzmanlar, “Sigarayla oruç açmak vücuda zarar verir” uyarısında bulundu.
Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Adıyaman Şube Başkanı Emin Yağımlı, Ramazan ayında tutulan orucun sigarayı bırakmak için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Uzmanlar, her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne sebep olan sigaranın boş olan midede büyük tahribata sebep olduğuna vurgu yaparken, orucun su ile açılması gerektiğine dikkat çekiyor.
Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Adıyaman Şube Başkanı Emin Yağımlı, Ramazan ayında tutulan orucun sigarayı bırakmak için önemli bir fırsat olduğunu söyledi

Kapalı alanlarda tütün ve tütün mamullerinin içilmesine karşı getirilen yasağı desteklediklerini belirten Yağımlı, Ramazan ayında insanların iradelerini ortaya koyduklarını belirtti. Bu iradenin sigara bırakmak için de kullanılabileceğine değinen Yağımlı, “Kısa, orta ve uzun vadede pek çok hastalıkların en önemli sebebi olan sigarayı içenlerin sayısı birçok ülkelerde azalırken, bizim ülkemizde ne yazık ki içenlerin sayısı her gün biraz daha artmaktadır.
Batı ülkeleri halkının sigara içmemesi için tavizsiz kampanyalar yürütülürken bizim gibi gelişmekte olan ülke insanına en çok nasıl sigara içilebilir planları yapılmakta ve uygulanmaktadır.
Sigarayı bırakmanın en önemli yolu zararının ne kadar büyük olduğunu düşünüp bunu içmeyeceğim diye karar vermekten geçer. Bu nedenle sigara tiryakisi, Ramazan ayının manevi havasının da etkisiyle sigarayı bırakmaya yürekten karar verirse, iftardan sonra da sigara içmeyecek ve bu alışkanlıktan kurtulacaktır. Sigara bırakmayı birkaç kez deneyip de bırakamayanlar kendilerine bu ayda bir fırsat daha vermelidirler” dedi.

Ramazan ayında sigarayı bırakmanın daha kolay olduğunu ifade eden Yağımlı, “Bu ayda çevrenizdeki insanların da oruç tutarak sigara içmemeleri sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracaktır. Sigaraya ya bir özenti ya da başkalarını taklit etme uğruna başlanır. Bu illetten kurtulmak ve ömür boyu sağlıklı yaşam için Ramazandaki sigarasız ortamdan faydalanarak sigarayı terk etmek daha kolay olacaktır. Sigarayı terk etmek için birazcık gayret sarf etmek size düşmektedir” diye konuştu.
Akciğer kanserinin yüzde 90′ının sigaradan kaynaklandığını dile getiren Yağımlı, yakılan her sigaranın ömrü 5,5 dakika kısalttığını kaydederek, “Damar tıkanıklığı, kalp krizi mide, prostat, mesane ve böbrek kanserleri, yumurtalı ve rahim kanseri, erken menopoz, yüksek tansiyon ve şeker hastalığının ana sebebi sigaradır.
Anne ve babaların sigara içmeleri halinde çocuklarında ciğer küçülmesi, kronik bronşit ve genetik olarak çocuklarının daha kolay ve daha çabuk sigaraya başlar.
Türkiye’de bir günde sigara ve buna bağlı hastalılardan üç yüz kişi hayatını kaybederken, sadece yerli sigaradan günde 27 milyon paket içilerek, 30 milyon dolarlık kaybımızın oluyor.
Adıyaman’da geçen yıl yerli ve yabancı sigaraya 20 milyon TL ödedik. Sigara içilen bir yerde içmeyenlerin de içenler kadar zarar gördüğünü biliyor musunuz? Bu konuda gençlerimiz ve çocuklarımız üzerinde oynanan oyunları bozmak için sorumluluk taşıyan ve ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ prensibinden yola çıkan biri olarak Adıyaman’da Sigarayla Savaşanlar
Derneği’ni kurmuş bulunuyoruz. Sigara içenleri sigarayı bırakarak, önce kendilerine sonra bizlere yardımcı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu. Yağımlı konuşmasını şöyle tamamladı:
“Hedef sigarayı yasaklamak değil, içmeyenlere başlatmamak içenlerin terk etmelerine yardımcı olmak. Sigara sadece içene değil, etrafına çoluk çocuğuna ana rahmindeki yavruya dahi zarar vermektedir. Bu kanunla içenler her gün azalmakta, terk edenler artmaktadır. Türk halkı duyarlılığını göstermiştir. İleride bu konu daha iyi anlaşılacak, bu kanunu yapanlar dua edilecektir. Unutmayın artık yakın gelecekte sigara içmek ayıp olacaktır. Sigarasız hayat çok rahat.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.