Otistik Çocukların Beyinleri

Otistik Çocukların Beyinleri

Bilim adamları, anormal beyin gelişimi ile otizm hastalığı arasındaki bağlantıyı incelemek için, aynı çocukları 6-7 yaşlarına geldiklerinde tekrar inceleyeceklerini söylediler.

Aynı üniversitede görevli ikinci araştırmayı yapan bilim adamları, 8 ila 46 yaşlarında 67 otistik hasta ile 83 sağlıklı kişinin baş çevresini ve beyin hacmini ölçtüler. Lifeline dergisinin internet sitesinde yayınlanan habere göre, ABDnin Seattle kentindeki Washington Üniversitesinde yapılan iki araştırmada, otistik çocukların beyinlerinin 12 yaşına kadar sağlıklı çocuklara göre daha hızlı büyüdüğü ortaya çıkarıldı.

Birinci araştırmayı yapan bilim adamları, 3-4 yaşlarındaki otistik çocukların beyinlerinin sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığında yüzde 10 oranında daha büyük olduğunu tespit ettiler. Amerikan bilim adamları, otistik çocukların beyinlerinin daha erken büyüdüğünü tespit ettiler
12 yaşından küçük çocukların beyinlerinin ortalama yüzde 5 oranında daha büyük olduğunu kaydeden bilim adamları, otistik çocukların beyin hacminin 12 yaşından itibaren sağlıklı çocuklarla aynı olduğunu belirttiler.

Araştırma başkanı Elizabeth Aylward, otistik hastaların baş çevrelerinin yüzde 1-2 oranında büyük olduğunu söyledi.

Aylward, otistik çocukların beyinlerinin aşırı büyümesinin, sinir hücrelerinin sayısının normalden fazla olmasından kaynaklanabileceğini kaydetti.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.