Otizm araştırması geri çekildi

Otizm araştırması geri çekildi

KKK aşısıyla otizm ve bağırsak hastalıkları arasında bağlantı kuran Royal Free Hastanesi’nden Wakefield, o dönemde Lancet dergisinde yayımlanan araştırmasında, bu aşıların yapılmamasını istemişti.
Dergi, 1998′de yayımlanan, KKK aşısının otizme neden olabileceğinin belirtildiği araştırmayı arşivinden çıkarma kararı aldığını duyurdu.
2004′te Britanya’da büyük tartışmalara yol açan Dr. Andrew Wakefield’ın yaptığı araştırmanın yayımlanmamış olması gerektiğini kabul eden Lancet, yazılı açıklamasında, Wakefield’in 1998′deki araştırmasında bazı unsurların doğru olmadığının kesinleştiğini belirtti.
Lancet tıp dergisi, kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) aşısı ile otizm arasında bağlantı olduğunu ileri süren araştırmayı geri çektiğini açıkladı

Araştırmanın yayımlanmasının ardından birçok ebeveyn çocuklarına bu aşıyı yaptırmaktan vazgeçmiş, dolayısıyla vaka sayısında büyük artış olmuştu. Ayrıca araştırmaya imza atan 13 bilimadamından 10′u araştırmanın sonuçlarını reddetmişti.

ABD’de geçen yıl yapılan bir araştırma, bu kombine aşının otizme yol açmadığını ortaya koymuştu.
New York’taki Columbia Üniversitesi araştırmacıları ile hastalıkların yayılmasının önlenmesi ve kontrol edilmesine yönelik çalışmalarda bulunan araştırmacılar, hem otistik hem de mide ve bağırsak sorunları olan 25 çocuğun bağırsaklarından alınan doku örneklerinde, kızamık virüsünün genetik özelliklerinin varlığına dair işaretler aramış, bu örnekleri aynı yaşta aynı sorunları olan, ancak otistik olmayan çocuklardan alınan doku örnekleriyle karşılaştırmıştı.
Araştırmacılar, bu çalışma sonucunda otizmle aşı arasında hiçbir bağlantı olmadığı sonucuna varmıştı.
Wakefield ve iki meslektaşının, Britanya’da meslekten azledilebilecekleri belirtiliyor.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kkk tedavisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.