Over kanseri evreleri

Over kanseri evreleri

Over (yumurtalık) kanserinde evreleme kanserin yaygınlığına ve şiddetine göre cerrahi operasyon sonrası mütehassıs jinekolog onkologlar tarafından kesin olarak bilinmektedir. Over kanseri evresi cerrahi işlem öncesinde kadının karın bölgesinden alınan örnek sıvının ve karın boşluğunun hem elle hem de özel aletler vasıtasıyla gözle olarak incelenmesi yapılır.

Uygulama sırasında Omentum olarak tanımlanan karın boşluğundaki organları çevreleyen yağ dokusu ve jinekolog onkologların kararına göre rahim, tüp, yumurtalık ve karın zarı alınmaktadır. Tümör dokusu eğer tek yumurtada ise yumurtayla birlikte çıkartılır. Over kanseri teşhisi konan hastanın yaşı genç ise diğer yumurtadan bir parça alınır ve patolojik incelemesi yapılır. Eğer ki o yumurtada istenmeyen bir durumla karşılaşılırsa o yumurtada çıkartılır ve rahim alınır

Cerrahi operasyonda over kanseri evreleme ile birlikte karın boşluğunda yer alan lenf bezleri de çıkartılır. Karın boşluğunda büyük damarların etrafındaki lenf bezeleri ne kadar çok çıkartılırsa, tümör hücre yükü de o kadar azaltılmış olur.

Bir önceki Over kanseri belirtileri başlıklı konumuzda over kanseri belirtisi, over kanseri nasıl belirti verir ve over kanseri ve belirtileri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.