Özürlü çocuğun yükü annelerde

Özürlü çocuğun yükü annelerde
O, her türlü maddi imkâna rağmen özürlü oğlu Metin için bir şey yapamamış olmanın acısını yaşamış bir anne. Elden bir şey gelmez sözünü defalarca işitmiş. Çaldığı kapıların çoğundan eli boş dönmüş. Birçok ailenin özürlü çocuklar yüzünden dağıldığına dikkat çeken Sabancı, “Anne çocuğuyla fazla ilgilenince, kocası çekip gidiyor” diyor…
Türkan Sabancı tam 37 yıldır hasta yakını.
Türkan Sabancı, 1.5 yaşındayken özürlü olduğunu öğrendiği oğlu Metine yıllardır gözü gibi bakıyor
Tek tesellisi doktorların “Ancak birkaç yıl yaşar” dedikleri oğlunun büyüdüğünü görmek olmuş…
Para nedir bilmiyor
Türkiye’nin en zengin özürlüsü olan Metin, para kavramı ile hiç tanışmamış. Paranın ne demek olduğunu öğrenememiş ama kendi durumundakilere en büyük parasal desteği o veriyor. Adına kurulmuş bir hastanesi ve okulları var. Metin bunları bilmiyor. Hayatında en iyi bildiği şey annesi…
Anne deyince gözlerinin içi gülüyor. Baba deyince ise dudak büküyor. Belli ki öldüğünü idrak edemediği babası Sakıp Sabancıyı çok özlüyor…
Türkan Sabancı oğlu için bir dünya kurmuş. Sabancı Köşkünde, hayat Metine göre dönüyor. Türkan Hanım, yemeğinden uyku düzenine, kıyafetlerinden çıkacağı tatillere kadar oğlunun her şeyini kendi ayarlıyor. İşte 37 yıldır hasta oğlu ile yaşayan Türkan Sabancının anlattıkları:
Çaresizlik çok fena!
– Hasta bir çocuğa sahip olmanın en büyük zorluğu ne?
Hastalığa karşı hiçbir şey yapamamak, çaresizlik… Üstelik bu çaresizliği kabullenmek, bununla birlikte yaşamak gerekiyor. Metin böyle doğdu. Onun mutlu olması, rahat etmesi için hayatımdan çok şey verdim. Sağlığımı kaybettiysem, bunun nedeni yüzde 70 Metinin durumudur.

– Oğlunuzun hasta olduğunu ilk duyduğunuzda ne hissetmiştiniz? Bu şoku atlatmak ne kadar zamanınızı aldı?
Bizim hayatımızda böyle bir şey yoktu, yaşanmış bir tecrübemiz yoktu. Bu yüzden fark edemedik Metinin durumunu. Aklımıza bile gelmedi. Yabancı bir doktor ziyarete gelmişti; “Bu çocuk şey galiba” dedi. Ben de Metini doktora götürdüm. Henüz 1.5 yaşındaydı, çok tatlıydı. Doktor önüne oyuncaklar koydu, uzun tetkiklerden sonra beden yapısına baktı ve teşhisi koydu. Böyle bir şey beklemiyordum. Önceleri çok ağladım, üzüldüm. Yaşayamamasından korktum. İnsan ne olursa olsun, çocuğunun yaşamasını istiyor.
Bu işin tek ilacı sabır
– Sizin durumunuzda olan annelere ne öneriyorsunuz?
Kimseye bir şey öneremem. Herkesin şartları belli. Ama bu durumda olan bütün annelere sabır diliyorum; bu işin tek çaresi sabır. İnsan bir noktada, “Tanrı bana bunu nasip etmiş ve böyle uygun görmüş” diyor ve kabulleniyorsunuz durumu.
– Devlet bu durumdaki çocuklar için ne yapmalı?
Türkiye’de kim bilir kaç tane Metin gibi spastik çocuk var! Ama devlet hiçbir şey yapmıyor onlar için.
– Siz neler yapıyorsunuz?
Bizim ailede yardım işini en iyi Dilek yapıyor. En doğru yardım kanallarını o buluyor. Metinin adını taşıyan bir okul var. Onun durumundakileri oraya yönlendiriyoruz. Balta Limanı Kemik Hastalıkları Hastanesine de destek verdik.
– Ailelerin çoğu, özürlü çocuklarını duvarların arasına kapatıyor. Onlardan utanıyorlar. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Yalnızlık hissinden onları kurtarmak lazım. Metin kalabalığa bayılıyor. Geçen gün Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumundan bir grup çocukla, İstinye- Parkta eğlendiler. Gözlerinin içi güldü. Onları ziyarete gideceğiz yine… Metin gezmeyi, arabayla dolaşmayı ve denizi çok sever. Müzik dinlemeye bayılır. Her seyahatimde onu da götürüyorum yanımda. Şimdi Allah izin verirse Fransa’ya gideceğiz. Şimdiden yerini ayırttım.
Bütün yük annelerde!
– Özürlü çocuklarına bakmayan ya da bakamayan aileler var. Hatta bu nedenle boşanan çiftlere bile rastlanıyor…
Kocalar daha çok sorun çıkarıyor çünkü kadın çocuğuyla ilgilenmekten kocasına ayıracak vakit bulamıyor. Kocalar da çekip gidiyorlar. Kadın ne yapsın? Çocuğuyla mı ilgilensin, kocasıyla mı? Nasıl yetsin ikisine birden? Onları da suçlamıyorum aslında. İnanın çok zor bir durum bu! Kadınların üzerine maddi yük de binince çok eziliyorlar. Bir çocuk ne olursa olsun annesine bağlıdır. Sakıp Bey bana o konuda çok destek oldu. Hep yanımdaydı. Başka kocalar da eşlerini bırakmasınlar. Bakılanlar: engelli doganlar kac yasina kadar yasar, özürlü çocuklar ne kadar yaşar, sabancinin hangi cocugu spastik, sakat cocukla mutluluk, sakip sabancinin oglunun hastaligi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.