Parfüm Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Makaleler

Parfüm Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Makaleler

Kokular, yalnızca cilt yoluyla değil, aynı zamanda burun ve akciğerler yoluyla da vücudumuza girer.
Yüzümüze uygulamış olduğumuz çeşitli bakım kremlerinin  içeriğinde neler var, en ince ayrıntısına kadar bakıyoruz. Peki, bu etkili vede muhteşem kokuların şişeleri, içerisinde neler yer alıyor merak ediyor musunuz? Farfümlerin cilde verdiği güzel kokusunun yanı sıra,  iç organlarımıza da zarar verebileceğini biliyormusunuz? Sağlığınız açısından mutlaka aşağıya bir göz gezdirmenizi öneriyoruz…

 
Bunu daha önce milyonlarca kez duymuş olabilirsiniz, fakat yine de tekrar etmeye değer: “Teniniz sizin en geniş organınız ve teninizle temas eden her şey vücudumuza da etki ediyor.” İşte bu yüzden sadece cildinize ne sürdüğünüz önemli değil, cildinize ne sıktığınız da çok önemli. Lakin aynı hassasiyeti güzel kokmak adına sürdüğümüz parfümlerimiz içinde  gösterdiğimiz söylenemez. Yani üç giriş noktası bulunuyor
Ayrıca akciğerler kan dolaşımına direkt geçişi sağlar. İşin kötüsü bu şık parfüm şişelerinin içerisinde her zaman ne olduğunu açıkça göremeyiz. Çünkü parfümlerin ne içerdiği ve formülleri sır gibi saklanır. Bu konuda çok fikir sahibi olmadığımız için pek çok zehirli kimyasalı, kokuyu oluşturan esanslar olarak algılayabiliriz.
Parabenin etkileri
Parfüm ve diğer pek çok güzellik ürününün içindeki plastik maddeler ve parabenlerin amacı, ürünün cildimizde daha fazla dayanmasını sağlamak. Bu tür kimyasalları içeren ürünler hormon dengemizi altüst edebilir. Araştırmalar gösteriyor ki, sentetik musk’lar da tenimiz için zehirli sayılabilecek kozmetikler arasında.

Geçmişte parabenler, plastik maddeler ve sentetik içerikli musk’lar sağlık açısından güvenli kabul ediliyordu. Bu tarz içerikler neredeyse her üründe bulunuyordu; vücut jelleri, deterjanlar, mumlar, plastik su şişeleri… Uzun araştırmaların sonucunda tüm bu kullanılan maddelerin belli bir süreçten sonra çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı anlaşıldı. Bu sağlık sorunları arasında göğüs kanseri, çeşitli akıl hastalıkları, Alzheimer, kusurlu doğum ve sperm hasarları bulunuyor.
Naturel ve organik
İlk üretilen parfümler çok daha değerli maddelerden oluşturuluyordu ve hepsi natureldi. Portakal çiçeği, baharatlar, saf özler, bergamot, yasemin ve gülleri düşünün… Bir parfümün kalitesi tamamen içinde bulunan malzemelere bağlı. Artık bir takım nedenlerden dolayı gardenya gibi bazı çiçek aromalarını sağlamak mümkün değil. Bu yüzden parfümler doğal özler yerine insan yapımı maddelerden oluşturuluyor.
Tamamen doğal kokular bile alkol ve uçucu yağlar içerebilir. Unutmayın ki, tamamen doğal maddelerden üretilmiş bir parfümle, içerisine doğal maddeler eklenmiş parfüm arasında önemli bir fark var. Naturel ve organik bir parfüm seçmeniz, sizin, kimyasal maddeler nedeniyle olası alerjik reaksiyonları önlemek istediğinizi gösterir.
Parfümler, insan yapımı maddelerin asla erişemeyeceği derinlik ve karmaşıklığa sahiptir…
Bir önceki Sağlıklı Vede Güzel Saçlara Sahip Olmanın Yolları başlıklı konumuzda güzel saçlar, saç bakım önerileri ve saç bakımı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: parfümün yararları, parfümün yararları ve zararları, parfümle ilgili makaleler, parfümlerin zararları kimyasallar, parfümün faydaları nelerdir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.