Parkinson hastalarına Tai Chi tavsiyesi

Parkinson hastalarına Tai Chi tavsiyesi

Hastalar üç gruba ayrıldı.

Bilim adamları, dengede durmakta ve yürümekte zorlanan Parkinson hastalarına tai chi yapmaları tavsiyesinde bulundu. Birinci grup, haftada iki gün tai chi kursuna katılırken, ikinci grup haftada iki kez, bacak ve vücudun üst bölümlerindeki kasları güçlendirmek amacıyla ağırlık kaldırdı. Üçüncü grup ise aynı sürede esneme çalışmaları yaptı.
Sonuçları New England Journal of Medicine’de yayımlanan çalışmada Amerikalı bilim adamları 195 Parkinson hastası üzerinde 24 hafta süren bir araştırma yaptı

Araştırmanın başında, sonunda ve araştırmadan üç ay sonra deneklerin denge ve duruş kabiliyeti ölçüldü. Deneklerin, dengelerini kaybetmeden eğilebildikleri kadar öne eğilmeleri ve ikinci bir testte, gösterilen bir yöne gitmeleri istendi. Deneklere, 0′dan 100′e kadar aralıkta puan verildi.
Esneme egzersizleri vücudun dengesi ve yön konusuna hiç katkı sağlamazken, ağırlık kaldıran ve tai chi yapanlarda iyileşme görüldü. Ağırlık kaldıranlarda denge konusunda ilerleme oldu, ancak yön kontrolünde değişiklik kaydedilmedi. Tai chi yapanlarda ise her iki alanda da gelişme olduğu tespit edildi.
Ayrıca tai chi yapanların daha az düştüğü görüldü. Araştırmaya katılan 195 Parkinson hastasından 76′sı, altı ay içerisinde düştü. Düşenlerin büyük bölümü, esneme egzersizi yapanlar oldu. Tai chi yapanlar arasında düşenlerin sayısı ise en düşüktü.
Bilim adamları, tai chinin yol açtığı değişikliklerin Parkinson hastalarının temel bazı işleri kendi başlarına yapmaları süresini uzattığını bildirdi.
Tai chinin Parkinson hastaları için çok sayıda avantajı olduğunu belirten bilim adamları, bu egzersizlerin ucuz olduğunu, herhangi bir donanım gerektirmediğini, hareketlerin kolay öğrenildiğini, günün her saatinde ve her yerde yapılabildiğini ifade etti.
REUTERS

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.