Pasif Sigara Içimi

Pasif Sigara Içimi
Sigara içmeyen kişilerin tütün dumanından dolayı maruz kaldıkları sağlık tehdidi kesin olarak belgelenmiştir. Başkasının içtiği bir sigaranın dumanı kendi içtiğiniz sigaranın içerdiği katran ve nikotinin iki, 3, 4-benzpyrene (kansere neden olan bir ajan) olarak adlandırılan bileşiğin de üç, karbonmonoksitin beş ve amonyağın muhtemelen elli kat fazlasını içerir. Açıkça, solunum ya da kalp sorunu olan kişiler ve genel olarak yaşlılar, pasif dumana maruz kaldıklarında gerçek bir sağlık tehdidiyle karşı karşıyadırlar. Bu pasif sigara içimi etkilerinin bir sonucu olarak, halka açık yerlerde sigara içimini sınırlayacak yasalar yürürlüğe konmuştur.

Pasif olarak sigaranın solunması, kalbinizin daha hızlı atmasına, kan basıncınızın yükselmesine ve kanınızdaki karbonmonoksit düzeyinin artmasına neden olur. Dumana maruz kalan 1 yaşın altındaki çocuklar, ebeveynleri sigara içmeyen çocuklara nazaran daha çok solunum hastalıkları nedeniyle hastaneye başvurmaktadırlar
Pasif solunan duman, çocuğun zatürre, bronşit ya da bademcik iltihabı olma riskini artırır. Dahası, sigara içen ebeveynler solunum enfeksiyonlarına daha eğilimli olduklarından, bunları çocuklarına geçirebilirler.

Sonuç olarak, çevresel dumanlarla ilgili sağlık konuları o kadar ciddidir ki, sigara içen tüm ebeveynler başka bir nedenle değilse bile çocuklarının sağlığı için sigarayı bırakmayı düşünmelidirler.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.