Pekmez, baldan da reçelden de daha yararlı

Pekmez, baldan da reçelden de daha yararlı

Beslenme Uzmanı Doç. Funda Elmacıoğlu, çocuklara bal ve reçel yerine kara üzüm pekmezi yedirilmesini önerdi. Dr. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Beslenme Uzmanı Doç. Dr
Funda Elmacıoğlu, çocuklara bal ve reçel yerine kara üzüm pekmezi yedirilmesini önerdi.
Doç. Dr. Elmacıoğlu, bal ve reçelin besleyici özelliği bulunmadığını belirterek, bal ve reçelin sadece iyi bir enerji kaynağı olduğunu söyledi.
Doç. Dr. Elmacıoğlu, “Besleyici değeri olmamasına rağmen bal çok yüksek fiyattan satılıyor. Halbuki bal ve reçel yerine besleyici özelliği olan pekmez tercih edilmelidir.” diyor. Elmacıoğlu, bal ve reçelin adeta bir karbonhidrat deposu olduğunu ifade ederek, bunların yerine, çocuklara besleyici özelliği olan kara üzüm pekmezi yedirilmesi gerektiğini söylüyor: “Pekmez çok daha faydalıdır; çünkü demir ve kalsiyum içerir.”

Doç. Dr. Elmacıoğlu, bal ve reçelin çok kolay sindirildiğini ve kana kolay geçtiğini, bu nedenle de acil enerji ihtiyacını karşılamakta kullanılabileceğini söyledi. Balın iştahlı, şişman ve şeker hastaları için uygun bir besin olmadığını belirten Doç. Dr. Elmacıoğlu, “Bal, aniden kana geçerek kan şekerinin yükselmesine, sonra da düşmesine neden olur. Bu nedenle kan şekeri ani düşenlerin baldan sakınmaları gerekir.” dedi.
Balın kilosunun 10 ile 40 YTL arasında satıldığını belirten Elmacıoğlu, “Oysa kilosu 3-5 YTL’ye çok daha besleyici özelliği olan kara üzüm pekmezi alınabilir.” diye konuştu.
Bir önceki Et tüketimine ara verin başlıklı konumuzda Beslenme, dengeli beslenme ve düşük tansiyon hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kanser hastaligi olan pekmez içebilirmi, elma pekmezi nelere iyi gelir, şeker hstası pekmez kullanırmı, cocuklara pekmez ve recelin faydalari, diyet reçelin zararı varmıdır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.