PELVIK INFLAMATUVAR HASTALIK

PELVIK INFLAMATUVAR HASTALIK
Ancak başka bakteriler de alt karın iltihabına neden olabilirler Enfeksiyonu, doğumda veya endometriyal biopsi ya da kürtaj sırasında alınan bir bakterinin neden olabileceği göllenmiştir. Tam olarak belirtmek gerekirse, alt karın iltihabı hastalığı (Pelvic inflamatory disease = PID) salpenjit diye de bilinen, fallop tüpleri iltihabıdır. Her yıl 1 milyon Amerikalı kadın alt karın iltihabı hastalığına yakalanmaktadır. Ancak, yumurtalık, rahim ve rahim boynu iltihaplarına da “alt karın iltihabı hastalığı” denilegelmiştir.

Belirtiler

– Karnın alt kısmında şiddetli ağrı ve hassasiyet, ateş ve kusma da olabilir (akut hastalık);

– Karnın alt kısmında durup tekrar gelen hafif ağrı, sırt ağrısı, düzensiz adet görme, kısırlık (kronik hastalık);

– Cinsel ilişki sırasında ağrı;

– Erken gelen veya ağır kanamalı adet;

– Miktarı fazla , kötü kokulu vajina akıntısı

– Karnın alt kısmında şiddetli sancı, bulantı, kusma, bayılma gibi şök belirtileri (Acil Durum Belirtisi)

Alt karın iltihabı hastalığından sorumlu olan bakteri genellikte cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Kadınların yüzde 15 inde salpenjit, belsoğukluğu ile birlikte görülür
Bazılarında hiçbir belirti görülmemekte ve hastalık hiçbir zaman fark edilmemektedir. Bir kısmında hafif kronik bir enfeksiyon halinde seyrederken, diğerlerinde akut bir nöbet şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Diyafram kullanan veya eşleri prezarvatif kullanan kadınlar, her nasılsa, alt karın iltihabı hastalığından korunmaktadırlar. Rahim içi doğum kontrol aracı kullananlarda ise bu hastalığa yakalanma ihtimali daha fazladır. Adet kanaması sırasında vücut enfeksiyona karşı daha zayıf olur. Alt karın iltihabı olan kadının eşinin de enfeksiyona karşı tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde hastalığın yeniden bulaşma tehlikesi vardır.

Teşhis

Alt karın muayenesi sırasında doktorunuz ucuna pamuk sarılmış bir çubukla hafifçe kazıyarak vajina ve rahim boynundan örnek alır. Bunlar laboratuvara gönderilerek hastalığa neden olan organizma belirlenir. Teşhisle ilgili bir şüphe olursa veya enfeksiyonun ne kadar yayıldığı öğrenilmek istenirse; doktor laparoskopi yapar. Ucunda ışık olan ince bir alet karında küçük bir kesik yapılarak içeri sokulur ve alt karın organları incelenir. Bu işlem genellikle 10-kal veya genel anestezi uygulanarak hastanede (gece yatmanıza gerek olmaksızın) yapılır.

Tedavi edilmezse alt karın iltihabı hastalığı tehlikeli olabilir. Fallopian tüpleri veya yumurtalıklarda meydana gelebilecek bir apse patlayıp acil bir ameliyatı gerektirebilir. Fallopian tüpleri veya yumurtalıklar zarar görür ya da örselenirse, hamile kalmak mümkün olmaya-bilir. Alt karın iltihabı hastalığı, karın boşluğunu çevreleyen zarın iltihaplanması anlamına gelen, peritonit e de yol açabilir. Peritonit her zaman tehlikelidir ve yoğun bir antibiyotik tedavisini gerektirir. Nadiren, bakteri kana karışırsa, alt karın iltihabı hastalığı kan zehirlenmesine (septisemi) ve eklem iltihabına da sebep olabilir.

Alt karın iltihabının uzun süreli sonuçları çok ciddi olabilir. Yapışıklıklar nedeniyle kronik ağrı, geçmeyen enfeksiyon ve dış gebelik (bebeğin rahim dışında, genellikle fallopian tüplerinden birinin içinde büyümesi) bunlardan birkaçıdır.

İlaç Tedavisi

Doktor ilaç vermek için laboratuvar sonuçlarını bile beklemeden hemen bir grup antibiyotikle tedaviye başlar. Laboratuvar sonuçlarını alınca ilaçları değiştirebilir. Ayrıca bir de ağrı kesici verir. Yatak istirahati tavsiye edilir, hatta şiddetli bir vakaysa veya ilaçlara hemen cevap vermediyse birkaç gün hastanede yatmak gerekebilir. Hastaların yüzde 15-25 inde hastalık tekrarlar.

Ameliyat

Ameliyat çok nadiren gerekir. Ancak, bir apse patlarsa ya da patlaması tehlikesi varsa, ameliyatla boşaltılabilir veya çıkartılabilir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.