Pelvis sarkması nedir?

Pelvis sarkması nedir?
Erdal Kaleli tıp dalında rektoselle adı verilen pelvis sarkmasının belirtilerini, nedenlerini ve tedavi yollarını açıklıyor.

Pelvis sarkması nedenleri
Kadınların günümüzde sık sık rastladığı bir sorun olan rektoselle çok fazla doğum yapmaktan, kadınlara uygulanan vakum forsepsten, normal doğumdan sonra sezaryene dönülmesinden, doku yetersizliklerinden, gevşeme bozukluklarından ve histerektomiden kaynaklanmaktadır. Genel Cerrahi Uzmanı Op.
Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, herhangi bir hastalık, operasyon ya da doğum travmalarından ötürü pelvis kaslarının yırtılması, gevşemesi ve en sık rastlananı sarkması gibi sorunlar husule gelmektedir. Dr.
Pelvis sarkması belirtileri
Pelvis sarkmasının belirtilerinden bahsedecek olursak, bunlar; vajinal kitle, geçmeyen bel ağrıları, kabızlık, gaz kaçırma, söz konusu bölgede ağrı, ıkınma ve cinsel birleşme sonrası ağrıdır.

Pelvis sarkması tedavisi
Pelvik geşemesi tanısı konulan kadınlara beslenmelerinden bir takım değişiklikler yapılması önerilmektedir
Özellikle pelvis sarkması kabızlık yaptığı için lifli gıdaların tüketilmesi önerilir. Kegel egzersizi de pelvis sarkması tedavisi için oldukça büyük öneme sahiptir. İlaç tedavisi, cerrahi operasyon ve pesser uygulaması (hazneye yerleştirilen plastik bir araç) tedavi seçenekleri arasındadır.
Bir önceki Seyahate çıkacak anne adayları dikkatli olmalı başlıklı konumuzda anne adayları, Derin Ven Trombozu ve emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: pelvik kitlede şifalı bitkiler, pelvis sarkması, pelvise kadar yirtilma

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.