Polenler ve ev tozları göz alerjisi nedeni

Polenler ve ev tozları göz alerjisi nedeni

Uzmanlar, mevsimsel göz alerjisine neden olan etkenlerin genellikle polenler, mevsimsel olmayan alerjiye neden olan etkenlerin ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıkları olduğunu belirtiyor. Faruk Öztürk yaptığı açıklamada, alerjik göz hastalıklarının toplumda sık görüldüğünü ve insanların yaklaşık yüzde 15′inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi bulunduğunu söyledi.
Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.
Prof. Dr
Dr. Faruk Öztürk, alerjik göz hastalıklarının toplumda sık görüldüğünü ve insanların yaklaşık yüzde 15′inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi bulunduğunu söyledi.
Çevreyle direkt teması nedeniyle gözün alerjik hastalıklara daha yatkın olduğunu ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:
”Göz alerjilerinde gözde yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu görülebilir. Bu şikâyetlere genellikle burundaki alerji eklenir. Göz kapaklarında şişlik, gözün beyaz tabakasında kabarıklıklar ve kızarıklık görülür. Mevsimsel göz alerjisine neden olan etkenler genellikle polenler, mevsimsel olmayan alerjiye neden olan etkenler ise yıl boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvan atıklarıdır.”
Öztürk; alerjiye ilaçlar, ilaçların içindeki koruyucu maddeler veya makyaj malzemelerinin de neden olabileceğini kaydetti.

Gözdeki bazı rahatsızlıkların alerji zannedilebileceğini ifade eden Öztürk şunları söyledi:
”Muayenede göz kapakları, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapakları ters çevrilerek arka yüzeylerinin incelenmesi gerekebilir.
Bazı mikrobik hastalıklar, sebebi bilinmeyen iltihabi durumlar, göz kapağı iltihapları, bazı cilt hastalıklarının göz bulguları, kuru göz hastalığı, gözün bağ ve damar tabakasının iltihabi hastalıkları, böcek ısırıkları, kirpik diplerine yerleşen parazitler göz alerjisini taklit eden bir tablo meydana getirebilir.
Tanısal test olarak alerjen maddenin bulunması, gözyaşında ve kanda bazı maddelere bakılması yardımcı olsa da en fazla bilgi muayeneden elde edilir.”
Bir önceki Göz alejisi, nedenleri ve tedavisi başlıklı konumuzda bahar alerjisi, görme bozukluğu ve göz alerjisinin tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: göz alerjisi için şifalı bitkiler, göz kapaklarinda sislik neden olur, göz vebyüzde şişkinlik, gözde agri ve kizariklik, gözde kızarıklık ne kullanırsak geçer

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.