POLIKISTIK YUMURTALIK

POLIKISTIK YUMURTALIK
Henüz anlaşılamamış nedenlerle, yumurtalıklarında foliküller bulunduğu halde, bunlar yumurta çıkaracakları yerde kistler oluşturmaktadırlar. Yüzleri oldukça tüylüdür ve çoğunlukla şişman olurlar. Polikistik (çok kistli) yumurtalık, genç kadınlara özgü bir hastalıktır. Çoğunun ergenlik çağında hiçbir zaman normal adet kanaması olmamıştır ve sonunda da kanamalar tamamen durmuştur (bazılarında hiç başlamamıştır). Kanama olursa çok şiddetli kramplar görülür
Sonuçta her iki yumurtalık da küçük kistlerden oluşan bir kitle haline gelir. Bu seyrek görülen bozukluğa Stein-Leventhal sendromu da denir. Kısırlığa neden olursa da genellikle tedavi edilebilir.

Belirtiler

– Düzensiz adet kanamaları;

– Kısırlık;

– Yüzde olağandışı tüylenme.

Teşhis

Alt karın muayenesi sırasında, doktor yumurtalıkların büyümüş olduğunu farkedebilir. Kan testleri ile anormal miktarlarda bulunan hormonlar teşhise yardımcı olur.

ilaç Tedavisi

Hamile kalmak istemiyorsanız, doktor doğum kontrol hapı veya “medrosiprogesteron” gibi hamileliği ve rahim duvarlarında kanser öncesi değişikliklerin gelişmesini önleyen uzun süre etkili progesteronlar verir. Hamile kalmak istiyorsanız, doğurganlığı teşvik edici bir ilaç verilir. Klomifen, yüzde 70 hamileliğe ortam hazırlamaktadır. Bu ilacı alanların % 35 i sonuçta hamile kalabilmektedir. Bu ilaç yararlı olmazsa, doktor gonadotropin verebilir.

Ameliyat

İlaca karşın hamilelik gerçekleşmezse doktor yumurtalıklardan üçgen şeklinde bir kısım çıkarır (Wedge resection).

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.