Posalı gıdaları suyla birlikte alın

Posalı gıdaları suyla birlikte alın
Dr.
Uzmanlar, posalı gıdaların gaz yapmaması için suyla birlikte alınması, kurubaklagillerin de ıslatılmadan tüketilmemesini gerektiğini önerdi. Ayhan Kuzu, posayı artırmak için şu tavsiyelerde bulundu:
– Kepek ekmeği, kahverengi pirinç, meyve-sebze gibi yüksek posalı gıdaları; beyaz ekmek, beyaz pirinç ve cips-şekerleme gibi düşük posalı gıdalara tercih edin.
Posalı gıda alınmasının bağırsakların çalışmasına büyük yardımı olacağını, yeterli posa almanın sırrının ise iyi dengelenmiş, yüksek posa içeren besinlerin tüketilmesinde yattığını kaydeden Prof.
– Daha fazla çiğ sebze ve kabuğu soyulmamış meyve yemeye çalışın
Sebzeleri pişirmek, içlerindeki posa miktarını düşürür. Yenebilen kabuklar da iyi birer posa kaynağıdır.
– Her öğünde yüksek posalı gıdalar alın.
Posalı diyet ve gaz sorunu
Yüksek posalı diyet alınmasının beklenen yan etkisinin bağırsak gazı ve şişkinlik olduğuna işaret eden Kuzu, kabızlığı önlemek için posalı gıdalarla birlikte su alınmasını tavsiye etti. Kuzu, şunlara dikkati çekti:

“Genellikle baklagillerden ve lahana türü sebzelerden gaz yaptığı için şikâyet edilir. Bağırsak duvarında bazı karbonhidratların sindirimi için gerekli enzimlerin vücut tarafından üretilememesi, sindirim işlevini bozar ve gaz oluşumu meydana gelir. Bu durum şişkinlik yapar.”
Kuzu, ayrıca baklagillerin neden olduğu gazın zararsız hale gelmesi için şunları önerdi:
– Kurubaklagiller hazırlanırken akşamdan suda ıslatılmalı, yemek başka temiz su ile hazırlanmalı. Gaz yapıcı bazı karbonhidratları emdiği için ıslatma suyu kullanılmamalıdır.
– Kurubaklagillerin pişirilmesi için yeteri kadar zaman ayrılmalıdır. Böylece kolay sindirilir.
– Baklagiller veya benzeri rahatsızlık veren besinlerden daha küçük porsiyonlar alınmalıdır.
– Konserve edilmiş baklagillerin suyu boşaltılmalı ve temiz su ile yıkanmalıdır.
Bir önceki Hastalıklardan koruyan sebze ve meyveler başlıklı konumuzda baş ağrısı, Beslenme ve boğaz ağrıları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.