Potasyum hangi besinlerde var?

Potasyum hangi besinlerde var?
Özellikle taze meyveler potasyum bakımından son derece zengindir.

 
Potasyum içeren besinler mutfağımızda sıkça yer almakta ve özellikle de çocuklarımız bu besinleri yemeye bayılmaktalar. Aynı zamanda patates, muz, domates ve domatesten yapılan her türlü yiyecek (çorba, sos, domates suyu vs) vücudumuzun potasyum ihtiyacını gerektiği kadar karşılamaya yeterli besinlerdir.

Kuru yemişi seviyorsanız ve düzenli olarak tüketiyorsanız da potasyum ihtiyacınızı karşılıyorsunuz demektir. Ancak fazla potasyumun sağlığa zararlı olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve aşırıya kaçmadan potasyum içeren besinleri tüketmeye özen gösterin.
Büyüme ve gelişim için bilhassa çocukların beslenmesinde önemli bir rolü bulunan potasyumun hangi besinlerde bulunduğu merak ediyorsanız doğru adrestesiniz! Önemli mineraller arasında bulunan potasyum, ergenlik döneminde vücut değişimlerinin yarattığı ağrıları dindirmede, kan basıncının düşmesine, yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkan kemik kayıplarını önlemede ve börek taşı riskini azaltmada müessirdir

Günlük potasyum alımı bebeklerde 3 mg, gençlerde 4.7 mg’ dir. Bebeklerin ve gençlerin katiyen potasyumdan eksik beslenmemesi önerilir. Ebeveynler bu konuda bilinçlenmeli ve çocuklarını potasyum ihtiyaçlarını karşıladıklarından emin olmalılar.
Kuru erik, süt ve süt ürünleri, kuru üzüm, bezelye, ıspanak, mercimek, kuru fasulye, soya fasulyesi, bürüksel lahanası, , brokoli, kavun, portakal, portakal suyu, muz, koyu sarı renkli sebzeler, kepek ekmeği, kahverengi pirinç, balık, yulaf ezmesi,tam tahıllı buğday unu gibi sebzeler ve meyveler potasyum ihtiva eden yiyecekler grubunda yer almaktadır.
Bir önceki Günlük alınması gereken kalori miktarı nedir? başlıklı konumuzda günlük kalori ihtiyacı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: potasyum nelerde var, pirinçte potasyum var mı, potasyum hangi besinlerde var, potasyumun nelerde bulunur, potasyum hangi besinlerde bulunur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.