Prostat kanserine akıllı teşhisle müdahale edilecek

Prostat kanserine akıllı teşhisle müdahale edilecek

Kanser Araştırma Enstitüsü’nde çalışan bilimadamları, kanserin tehlike derecesine işaret eden genleri tespit ettiklerini söylüyorlar. Halihazırda uygulanan prostat tahlilleri, kanserin hangi hızda nasıl ilerleyeceğini (ya da ilerleyip ilerlemeyeceğini) göstermiyor. Bu sayede prostat kanseri hastaları için cerrahi müdahalenin mi yoksa ilaçla tedavinin mi uygun düştüğü sorusuna bundan böyle daha daha kesin ve net yanıt verilebileceği umuluyor. Araştırmacılar, prostat kanserinin nasıl bir seyir izleyeceğini gösteren yeni yöntemin, çok sayıda erkeği cerrahi müdahaleden kurtarabileceği kanısındalar.
İngiliz bilimadamları, prostat kanserinin teşhisinde çok sayıda erkeğin hayatını değiştirebilecek yeni bir teknik geliştirdiklerini söylüyorlar

Şu anki teşhis yöntemlerinde doktorlar, prostat tümörünün büyüme şeklini ya da vücuda yayılıp yayılmayacağını tahmin etmek için kan, idrar ve doku örneği tahlillerine başvuruyor.
Bazı prostat tümörleri hızla büyüyüp yayılarak hastayı kısa sürede öldürürken, kimi diğer tümör türleri içinse derhal tedavi gerekmeden hastanın sadece izleme altına alınması yetiyor.

Uygulamada olan tahlil yöntemleri, cerrahi müdahale gerekip gerekmediği konusunda fazla yardımcı olmuyor; doktorlar genellikle, deneyimlerine ve mesleki içgüdülerine dayanarak karar veriyorlar.
İngiliz araştırmacılar, ‘satranç tahtası’ adını verdikleri genetik tahlil yönteminin tanı ve tedavi sürecini kolaylaştıracağını vaadedyorlar. Bristih Journal of Cancer’da (İngiltere Kanser Dergisi’nde) yayımlanan araştırmaya göre prostat, İngiltere’de erkekler arasında en yaygın görülen kanser türü.
Bir önceki Sistitten korunmanın formülü süt ürünleri ve meyve suları başlıklı konumuzda D vitamini, mesane iltihabı ve sistit hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.