Raf ömrü uzun gıdaların insan ömrünü kısaltıyor

Raf ömrü uzun gıdaların insan ömrünü kısaltıyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Beslenme ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.
Hastalıkların elbette birçok sebebi var, ancak tıbbın sebeplerden ziyade tedavi süreciyle ilgileniyor olması hastalıkların yaygınlaşmasını körüklüyor. Özellikle gıdaların raf ömrünü uzatan kimyasal katkı maddeleri ve sağlıksız beslenme yüzünden ortaya çıkan kronik hastalıklar yüzünden, birçok insan hayatının son yıllarını sağlık sorunları ile geçiriyor.
Günümüzde tıbbî teknolojinin hızla ilerlemesine rağmen kronik hastalıklar da aynı ölçüde artıyor. Dr
Ahmet Aydın, ticari bir sektör haline gelen tıp alanında çok büyük paralar döndüğünü, gerçekler gizlendikçe daha çok ilaç satıldığını söylüyor.
Koruyucu katkı maddeleriyle raf ömrü uzatılan, yapay tatlandırıcı ve aromalarla cazibesi artırılan paketlenmiş gıdaların sağlığa zarar verdiğini belirten Prof. Dr. Aydın, sağlıklı beslenme için doğal ve taze beslenmeyi öneriyor.
Gıdaların raf ömrü uzadıkça insan ömrünün kısaldığına dikkat çeken Prof. Aydın, “Genetiği değiştirilmiş bile olsa taze yiyecekler paketlenmiş gıdalardan çok daha iyiler. Zarar sürecini yavaşlatabiliriz. Herkes bilinçli davranırsa çok şey değişebilir.” diyor.
UHT yöntemiyle yüksek sıcaklıkta bütün bakterilerden arındırılarak paketlenen sütlerin zararlarını ilk defa gündeme getiren Prof. Aydın, bu yüzden firmalardan da büyük tepki almış. Bilimsel veriler ortaya koyduğu için bir şey yapamadıklarını ifade eden Aydın şöyle konuşuyor:
“Suyun başını tutanlar tepki gösteriyor. Hakkımda suç duyurusunda bulunuldu, kınama yazıları yazıldı. Firmalardan direkt tehdit almadım ama yıldırmak için çeşitli önerileri oldu ama vazgeçmedim. Gerçekleri daha iyi bilen bazıları sessiz konuşuyor.”
Sağlığınızı korumak için temel prensipler
Prof. Dr. Ahmet Aydın, önerdiği ‘taş devri diyeti’ ile birçok hastalığın önüne geçilebileceğini söylüyor:
Tuz, şeker ve unu çok az tüketin.

Güneşlenin veya D vitamini alın.
Omega 3-6 yağ dengenizi korumak için ayçiçeği, pamuk, mısırözü ve soya vb. gibi tohumlu sıvı yağları çok az kullanın. Sızma zeytinyağını tercih edin.
Margarin kullanmayın. Köy tereyağı en iyisidir.
Köy ya da mandıra sütünü tercih edin. Pastörize günlük şişe sütü de olabilir. Homojenize ve UHT teknolojisi kullanılan kutu sütleri kullanmayın. Kaymak bağlamayan, ekşimeyen süt ya da yoğurt doğal değildir.
Sütten çok yoğurt ve peyniri tercih edin.
Kutulanmış gıdaları yemeyin.
Sebze ve meyveleri mevsiminde taze olarak tüketin.
Doğal ortamında yaşayan hayvan ürünlerini kullanın.
Günde 6-8 bardak su için. Suyu yemekle birlikte değil, yarım saat önce veya sonra için. Şemsinur Özdemir – Zaman

Bir önceki Çikolata hakkında bilinmeyenler başlıklı konumuzda çikolata, çikolatanın yararları ve diş çürümesi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.