Rahat bir uyku çekin

Rahat bir uyku çekin
Gece yatarken, ertesi gün yapılacak işleri düşünmeyin. Sorunlarınız olsa bile bunları gece fazla kurcalamayın. Sabah dağınık bir odaya gözlerinizi açarsanız, yataktan kalkmak içinizden gelmez.
Eskilerin ‘Sabah ola, hayır ola’ sözünü prensip edinin.
Yorgun argın yatağınıza yatmadan önce, etrafı toplamayı da unutmayın
İşleri biraz da oluruna bırakırsanız, gece rahat bir uyku uyursunuz. Ve bunun sonucu olarak da yeni güne iyi başlarsınız.
Yatmadan önce neler yapılmalı?
– Gergin kaslarınızı sıcak duşta açın. Öne doğru eğilip sıcak suyun ensenize, omuzlarınıza ve sırtınıza çarpmasını sağlayın. Tekrar dik durun ve sıcak sudan kaynaklanan buharı, burun deliklerinizi ve cildinizi nemlendirmesi için içinize çekin.

– Banyodan sonra lavanta yağı ile bir vücut kremini avucunuzda karıştırıp derin nefes alarak, omuzlarınızı salarak ensenize, omuzlarınıza ve ayaklarınıza masaj yapın.
– Kronik olarak omuzları kasmak, dişleri sıkmak, elleri yumruk yapmak en stressiz anımızda bile nefesi satıhta almak veya tutmak alışkanlığımızdır. Bunu fark edin ve kendinizi gevşek bırakın.
– Yatağa yattığınızda boynunuzu da destekleyen bir yastık kullanın. Mümkünse elinizin ve kolunuzun üzerine yatarak uyumayın. Yüzüstü baş yana dönmüş uyumaktan da kaçının.
Bir önceki Yaşlılarda düşük tansiyon ölüm nedeni başlıklı konumuzda büyük tansiyon, düşük tansiyon ve küçük tansiyon hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: uyurken elleri sikmak, uykuda omuzlari sikarak uyumanin nedenleri, yumruk sikarak uyumak, Iki elini sıkarak uyumak, uykuda ellerini sıkmak

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.