Rahim alındıktan sonra kanama olur mu?

Rahim alındıktan sonra kanama olur mu?
Ancak rahim alınması ameliyatı olacak kadının yaşı 40′ın altında ise ve yumurtalıklarında hekimin gördüğü kadar bir sorun yoksa bu kişilerin yumurtalıklarından biri bırakılabiliyor.

Rahmin çıkarılması ameliyatında yumurtalıkların her ikisi de alındığında, yumurtalıklardan salgılanan östrogen (kadınlık hormonu) hormonu çok azaldığı için, cerrahi menopoz denilen olay gerçekleşir. Sade rahim çıkarıldığında, yumurtalıklardan her ikisi ya da biri yerinde kalmasına rağmen kadında yine kanama söz konusu olmaz ve menopoz şikayetleri yaşamaz.

Rahim alınması ameliyatı rahim myomları bulunan, düzensiz kanaması olan ve herhangi bir tedaviye cevap vermeyen ya da ilaç tedavisini kabullenmeyen, adet sancılarını oldukça şiddetli geçiren, kasık ağrısı ve rahim sarkması gibi kanser öncesi belirtileri bulunan, doğumda komplikasyon oluşan ve Endometriozis hastası olan kadınlara uygulanmaktadır.
Histerektomi yani rahim alınması ameliyatı genellikle menopoza girmiş ya da menopoza girme yaşında olan kadınlara uygulanan cerrahi bir işlemdir ve bu işlemle beraber genellikle kadınların yumurtalıkları da alındığından rahim alındıktan sonra kanama olması beklenemez. Kadınlarda artık adet görme olayı gerçekleşmez ve zorunlu olarak menopoza girmelerine rağmen ameliyattan hemen sonra menopozun şikayetleri (sıcak basmaları, vaginal kuruluk hissi, baş dönmesi, gece terlemeleri, kabızlık, depresyon gibi) hemen ortaya çıkar
Total histerektomi (rahmin tamamının çıkarılması), Radikal histerektomi (bazı kanser türlerinde yapılan) ve Subtotal histerektomi (kısmi histerektomi) olmak üzere üç çeşitte uygulanan rahmin çıkarılması ameliyatı bölgenin riskine, kadının yaşına ve genel sağlık durumuna göre uygulanmaktadır. Ameliyat genellikle 1-2 saat sürmektedir.
Bir önceki Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı konumuzda emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: rahim ameliyatı sonrası kanama, rahmi alınan kadın adet olurmu, rahim alındıktan sonra kanama olurmu, histerektomi sonrası kanama ne kadar süre normal, rahim alınınca adet olunurmu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.