Ramazan’da ağız kokusunu önleme

Ramazan’da ağız kokusunu önleme

Ramazan ayında oruç tutanların en büyük sıkıntısı olan ağız kokusu, beslenme alışkanlığına özen gösterilmesi ile önlenebilen bir sorundur. Ramazanda ağız kokusunun en büyük sebebi beslenme alışkanlığınızda yaşanan değişiklik ve beslenme esnasında tüketmiş olduğunuz besinlerdir. Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Sorumlu Müdürü Diş Hekimi Murat Tokgöz, “Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıkları kontrol edilip yönetilebilir. Bu makalemizde ramazanda ağız kokusunu önlemek için nelere dikkat etmeniz ve ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.
Ramazanda öğün sayısının ikiye düşmesi ve öğün aralarının çok uzun olması mide ve sindirim sistemini olumsuz etkilediği için başta ağız kokusu olmak üzere çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır
Ramazan ayında yiyip içilenleri kontrol etmek suretiyle mide ve sindirim sistemi dinlendirilir, vücuttan toksinlerin atılması sağlanabilir” dedi. Hem genel sağlık hem de ağız ve diş sağlığı için tüketilen besinlerin büyük önem taşıdığını söyleyen Tokgöz, oruçta ağız kokusunu önlemek için de beslenmeye de gereken özen gösterilmelidir demekte. Hatta oruç tutanlar tutmayanlara nazaran bu özeni iki katına çıkartmalıdır.

Ramazanda ağız kokusu için ne yapılmalı?

 
Ramazanda oruç tutacak olanlar ilk önce oruç tutmalarının sağlıkları açısından bir sorun oluşturup olmayacağını öğrenmek için hekime danışmalıdırlar. Hele ki ilaç kullanan hastalar muhakkak doktorlarına gitmeli ve ilaçlarını iftar ve sahur saatlerine uygun olarak ayarlatmalıdırlar.

Oruç tutarken ağız kokusunu önlemek için işlenmiş, şekerli, yağlı ve aşırı baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu tür gıdalar ağız kuruluğuna sebep olduğu için ağız kokusuna yol açar. Aynı zamanda çay, kahve, kola gibi çok fazla kafein içeren içeceklerde çok fazla tüketilmemeli hatta mümkünse tamamen bunlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu içeceklerde ağızda kuruluk yaparak ağız kokusuna neden olur.
Sahur vaktinde lif oranı yüksek olan gıdalar tüketin. Sebze yemekleri, kuru baklagiller ve meyveler ağız kokusunun önlenmesi için ideal besinlerdir. Sahurda karnınızı doyurduktan sonra dişlerini fırçalamayı ve diş ipi kullanarak dişlerinizi temizlemeyi de ihmal etmeyin. Ağız kokusuna yol açan bir diğer sebepte dişlerin bakımsızlığıdır. Diş sağlığına özen gösterin.
Bir önceki Ağız ve diş sağlına önem verenler, buyrun sizlere öneriler başlıklı konumuzda Ağız ve Diş Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.