Ramazanda gazlı içecek içilmeli mi?

Ramazanda gazlı içecek içilmeli mi?

Oruçta gazlı içecek içmek sadece mide sorunlarına değil diş çürüklerine de yol açmaktadır. Çünkü gazlı içeceklerin asit yoğunluğunun fazla olması ve oruçtan dolayı uzun bir süre aç kalmanın etkisiyle ülser gibi mide sorunları yaşanmaktadır. Yaz aylarında hem ulaşılabilirliği kolay olması hem de serinletici olmasından ötürü gazlı içecekler sıklıkla tüketilmekte ancak Ramazan ayında gazlı içeceklerden biraz uzak durulması gerekmektedir.
Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte mütenevvi önerilerde bulunan sağlık uzmanları, Ramazanda gazlı içecek uyarısında da bulundular ve uzun süren açlığın üstüne gazlı içecek tüketilmesinin sağlığı tehdit ettiğini söylediler. Eğer ki hastalar mide sorunlarına rağmen gazlı içecek içmekte ısrarcı olurlarsa ciddi sorunlar yaşayabilirler
Bunun yanı sıra gazlı içecekler böbreklerden kalsiyum atımını artırmakta, ihtiva ettiği yüksek fosfordan dolayı kan paratiroid hormon düzeyini artırmakta, ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine sebep olarak osteoporoz oluşumunu tetiklemektedir.
Gazlı içecekler 20 – 25 gram şeker, 80 – 100 kilokalorilik enerji ihtiva ettiği için kan şekerinde düşüşe de sebebiyet vermekte ve şeker hastalığına zemin hazırlamaktadır. Ramazanda gazlı içecek tüketmek yerine süt ve süt ürünlerine yönelmeniz önerilir. Soğuk bir ayran gazlı içeceklerden kat ve kat faydalı olduğu kadar, aynı zamanda tok da tutmaktadır.

Gazlı içecek tüketmeden duramıyorsanız eğer, o halde Ramazan boyunca yemeklerden 30-45 dakika önce veya sonra tüketmeye özen gösterin. Sadece Ramazan boyunca değil her daim gazlı içeceklerden uzak durmakta yarar var.
Bir önceki Oruçta doğru beslenme başlıklı konumuzda oruçta dikkat edilmesi gerekenler, oruçta nasıl beslenmeli ve Ramazanda beslenme önerileri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: gazli icecekler, gazli su neye yarar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.