Ramazan’da tahin yerine pekmez yiyin

Ramazan’da tahin yerine pekmez yiyin
Ramazan ayında sıkça tüketilen tahin ise içerdiği fazla yağ oranı nedeniyle dikkat edilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yard. Dr. Doç.
Beslenme ve diyet uzmanları ramazan ayında inşaat, kömür ocakları gibi ağır işlerde çalışanlara sahurda pekmez tüketmeyi öneriyor
Mehmet Akman, ramazan ayında uzun süre aç ve susuz kalan oruçluların, bu dönem içinde beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.
Ağır işlerde çalışanlara pekmez öneriliyor
Akman, inşaat, kömür ocakları ve sanayi gibi yoğun işlerde çalışan vatandaşların gün boyu yüksek miktarda enerji kaybettiğini, bu nedenle söz konusu kişilerin sahurda yoğun demir ve kalsiyum içeren gıdalar tüketmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Pekmez önemli bir enerji kaynağı. Ağır işlerde çalışanlara sahurda, içerisinde başta demir olmak üzere çok çeşitli vitaminleri barındıran pekmezi bolca tüketmelerini öneriyoruz. Bunun dışında pekmezi oruç tutan gebe ve emziren anneler için de öneriyoruz. Gebe ve emziren anneler kendileri ve bebeklerinin sağlıkları için oruç tutmamalı. Her şeye rağmen oruç tutmak isteyen gebe ve emziren annelere de sahurda pekmez gibi enerji deposu gıdaları tüketmelerini öneriyoruz. Bu sayede anneler pekmezden aldıkları enerji ve vitamin ile gün boyunca hem kendileri hem de bebeklerinin vitaminsiz kalmamasını sağlayabilirler.”

Akman, pekmezi obezite sınırında olanlar ile şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunanların tüketmemesi gerektiğini bildirdi.
Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Çelebi ise her yıl ramazan ayının gelmesiyle birlikte sofralarda yer alan tahinin yoğun şekilde tüketildiğini söyledi.
Özellikle tahinli pidelerin uzun süre tok tuttuğu için ramazanda sık tüketildiğini ifade eden Çelebi, “buna karşın tahin, içerdiği yağ nedeniyle aşırı tüketilmesi halinde yorgunluk hissine neden olabiliyor. Tahin vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini içeren bir gıda ama iftarlarda aşırı tahin tüketilmesinden kaçınılmalı” diye konuştu.
Bir önceki Dünyada insanlar hala açlıktan ölüyor başlıklı konumuzda açlık, AIDS ve Beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: tahin pekmez yiyince bas agrim geciyor

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.