Reflü ve Reflü’nün Kanser Riski

Reflü ve Reflü’nün Kanser Riski

Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Sizlere bu yazımızda reflü hastalığına ait bilinmesi gereken bütün içerikleri biraraya getirip, sizlerin bilgi edinmesi açısından sizlerin bilgisine aktarıyoruz…

 
Gaziantep Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Reflü hastalığı sık sık kusmaya neden olur. Uzun süre reflü hastalığı  olan kişilerin yemek  borusunun içini epitel tabakanın kapladığını belirten uzman hekimler, zamanla bu tabakanın değişime uğrayarak kansere zemin hazırlayabileceği  belirttiler. Dr
Ahmet Balık, yaptığı açıklamada, reflünün “geriye doğru akım” anlamına geldiğini belirtti.
Reflü hastalarında özellikle gece, mide içeriğinin boğaza doğru çıktığını ve oradan solunum sistemine geçerek öksürük nöbetlerine ve astım gibi hastalıkların alevlenmesine neden olduğunu ifade eden Balık, şöyle konuştu:
“Bu rahatsızlığı bulunan kişiler bir öğünde aşırı yemekten kaçınmalı, yemekten sonra birkaç saat dik durumda kalmalı. Yatarken de başlarını yukarda tutmalı. Reflü hafife alınacak bir hastalık değil.

Hastalığın uzun süre devam etmesi ciddi sorunlara ve cerrahi operasyonların yapılmasına sebebiyet verebilir. Uzun süre reflü olan kişilerin yemek borusunun içini döşeyen epitel tabakası tabiat değiştirerek kansere zemin hazırlayabilir.”
Prof. Dr. Balık, reflünün tedavisinde teşhisin çok önemli olduğunu belirtti. Cerrahi müdahale için sindirim sisteminde ve özellikle yemek borusunda fonsksiyonel bozukluk bulunmaması gerektiğini dile getiren Balık, şöyle devam etti:
“Reflünün cerrahi tedavisinde pek çok yöntem var. Hastanın anatomik yapısına, yemek borusunun boyuna göre seçilecek işlem değişir. Cerrahi tedavilerin hepsinin amacı yetersiz olan valf sisteminin güçlendirilmesidir. Bu amaçla midenin üst kısmı, yemek borusunun karın içindeki bölümüne sarılır.
Mide içindeki basınç arttığında sarılan bölüm yemek borusu kısmına basınç uygular ve o bölümü kapatır. Böylelikle valf sistemi oluşturulmuş olur. Ancak bu sarma işlemi çok sıkı yapılırsa yutma zorluğu yaşanabilir.”

Bir önceki yazımız olan Saunanın zararları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: reflü arttığında ne yapılmalı, reflünün zararları, özofageal reflü, Özofageal Reflünün halk sağlığı açısından önemi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.