Reflüden mucize yöntemle kurtulun

Reflüden mucize yöntemle kurtulun

Günümüzde pek çok kişinin yakındığı hastalıklardan biri olan reflü tedavisinde seçenekler gittikçe artıyor. Bunlardan biri de endoskopik reflü tedavisi en yeni tedavi yöntemi olan plicator!
Plicator yöntemi ile müdahale süresi ve iyileşme dönemi kısalırken, kanser oluşumu da önlenebiliyor. Müdahale süresini ve iyileşme dönemini kısaltan tedavi yöntemlerinin yanı sıra, olası başka hastalıkları önleyen tedavi seçenekleri giderek önem kazanmaya başlıyor. Reflü hastalığı artık plicator yöntemi ile çok kısa bir sürede tedavi edilebiliyor.
Özellikle erişkinlerin korkulu rüyası olan reflü artık kâbus olmaktan çıkıyor
Yöntemi Türkiye’de ilk kez uygulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, reflü ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Mide reflüsü nedir?
Halk arasında “Mide Reflüsü” olarak bilinen “Gastroözofageal Reflü” hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20′sinde reflü görülmektedir.
Reflünün uzun dönemde en korkulan komplikasyonu yemek borusu kanseri riskidir. Batı toplumlarında son 30 yılda en hızlı artış gösteren kanser türü olan yemek borusu kanseri, çoğu kez reflünün yol açtığı hücresel değişim tarafından tetiklenmektedir.
Plicator nedir?
Plicator aslında uzun süredir kronik reflünün kalıcı sağıltımında altın standart olan laparoskopik cerrahide yapılan onarımı daha az girişimsel bir yöntem olan endoskopi yolu ile taklit etmek esasına dayanıyor.
2007 yılında 5 yıllık sonuçları açıklanan ve 5 yıl sonunda antireflü etkinliğini koruduğu ortaya kondu. Endoskopik olarak yapılan kontrol sonrasında Plicator cihazı ile girilerek mide kapak mekanizmasında ki yapısal bozukluk mide içinden konulan bir ya da iki dikiş ile onarılıyor.
Plicator işlemi nasıl uygulanıyor?
Plicator işlemi sırasında genel anestezi gerekmiyor. Bilinçli sedasyon denilen hastanın işlem sırasında bir şey hissetmediği ve hatırlamadığı, sonrasında 20 dakikalık dinlenme ile uyandığı bir yöntem kullanılıyor. Hasta işlen sonrasında 2-3 saat dinlendiriliyor.
Tedavi sonrasında evine gönderilen hasta 24 saat boyunca sıvı diyet uyguluyor. Sonraki 48 saat püre kıvamında yiyecekler alıyor ve sonrasında kademeli olarak normal gıdaya geçiliyor.
İşlemden bir gün sonra hasta olağan günlük yaşamına dönebiliyor. İşlem sonrasında birkaç gün içinde kendiliğinden geçmek üzere boğaz ağrısı (% 21) karında şişkinlik (%11) göğüste ağrı (%9) omuz ağrısı (%5) bulantı (%3) görülebiliyor. Bu etkilerin olmaması için ilaç önlemleri düzenleniyor.

Plicator tedavisi kimlere yapılabilir?
Plicator işlemi;
1. Uzun süredir reflüsü olan, ilaç ile rahatlayan ancak yakınmaları tekrar eden, uzun süre ilaca bağımlı olmak istemeyen,
2. Mide fıtığı en fazla 3 cm olan,
3. İleri evre (evre 3-4 ) yemek borusu hasarı gelişmemiş olan,
4. Barrett ösofagus denilen hücresel değişim olmamış olan,
5. 18 yaşından büyük hastalarda uygundur.
Plicator uygulamasının başarısı nedir?
Plicator uygulamasının 5 yıllık sonuçları işlemin etkinliğini beş yıl sonunda da koruduğunu ve yaklaşık % 70 başarı sağladığını ve koruduğunu gösteriyor. Amerikan ilaç ve gıda dairesinin(FDA) 2 dikiş konulmasına izin vermesinin ardından bu başarını % 80 düzeyinde olması bekleniyor.
Geri dönüşümsüz müdür?
Plicator yöntemi yine endoskopik olarak geri döndürülebilir bir yöntemdir. Ayrıca, ilerleyen dönemlerde gereksinim olması durumunda önceden Plicator işlemi yapılmış olan hastalara Laparoskopik Nissen operasyonu güvenle uygulanabilir.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: pLICATOR YÖNTEMİ ZARARLARI, plicator tedavisi, plicator yontemi, refluye tedavisinde su mucizesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.