Renk körlüğü erkekleri tehdit ediyor

Renk körlüğü erkekleri tehdit ediyor
Kırmızı-yeşil ayırt edememe en yaygın şekillerinden biridir ve kırmızı ve yeşilin belli gölgelerini ayırt edememek olarak açıklanabilir” dedi. Dr. Bülent Kahraman, erkeklerin yüzde 8′inin kadınların ise yüzde 1′inin renk körü olduğunu söyledi.
Medical Park Bursa Hastanesi Göz Kliniği Bölüm Direktörü Op.
Renkleri ve gölgeleri ayırt etme yeteneğinin normalden daha az olmasının renk körlüğü belirtisi olduğuna işaret eden Kahraman, “Renk Körlüğü gözünüzdeki renge duyarlı konik hücrelerin renk sinyallerini uygun bir biçimde alamamasından veya beyne uygun bir biçimde iletememesinden oluşur

Nadir görülen bir türün de mavi ve sarıyı ayırt etme zorluğu olduğuna değinen Kahraman, siyahın, beyazın ve grinin gölgelerinden başka hiçbir renk görememe gibi vakalara da rastlanmakta olduğunu kaydetti.

Renk körlüğünün erken teşhisinin tedavi sürecini hızlandırdığını belirten Kahraman, “Birçok öğrenme materyalleri renk kodlu olduklarından renk körlüğünü erken yaşta teşhis etmek çok önemlidir. Bu Amerikan Optometrik Birliğinin çocukların okula başlamadan önce kapsamlı bir optometrik incelemeden geçmelerini önermelerinin sebeplerinden biridir. Renk körlüğü genelde irsidir ve tedavi edilemez, fakat renk körleri renkleri ayırt etmeye adapte edilebilirler. Bazı durumlarda renkleri daha iyi tespit edebilmek için özel kırmızı benekli bir lens kullanılır.” diye konuştu.
Bir önceki Gözlerinizi soğuklardan koruyun başlıklı konumuzda görme kayıpları, Göz Sağlığı ve gözde batma hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.