Rota virüs ishali ölümcül olabilir

Rota virüs ishali ölümcül olabilir

İshal; bağırsakta peristaltik hareketlerin artması, emilimin azalması ve bağırsak sıvılarının artması sonucu dışkı miktarının çoğalması ile günlük dışkı sayısının artması ve dışkı kıvamının bozularak yumuşak ve sulu bir görünüm alması olarak tanımlanır.
Akut ishaller, en sık 0-5 yaş grubunda rastlanan ve özellikle ilk 2 yaştaki ölüm nedenlerinin başında gelen bir hastalık grubudur. Özellikle çocukluk çağındaki gastroenteritlerin en sık etkenidir.
Rota virüs, tüm dünyada her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bir virüstür. Bir çok kişide rota virus ishali selim seyrederken, ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir

Günde 4 defadan fazla sayıda sulu dışkılama, ishal olarak kabul edilir. Yalnızca sık dışkılama, kıvam bozuk değilse ishal sayılmaz.
Özellikle küçük bebeklerde, beslenme şekline göre dışkılama sayısı ve ishal tanımı değişebilir. Örneğin, anne sütü alan bebeklerde dışkı sayısı günlük 7′ye varabilir.
İshal önemli bir sağlık sorunudur
Çocukluk çağında akut gastroenterit etkenleri arasında, viral gastroenteritler ve özellikle de rota virüs infeksiyonları önem taşır.

Rota virüs, tüm dünyada her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bir virüstür. Özellikle çocukluk çağındaki gastroenteritlerin en sık etkenidir. Bir çok kişide rota virus ishali selim seyrederken, ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir.
Rota virüs, ince bağırsakları etkileyip, sıvı ve elektrolit emilimini bozarak, vücutta ciddi sıvı kaybına neden olur. Bu nedenle, ishale bağlı hastaneye yatışlarda ilk sırayı alır.
En sık kış aylarında (Aralık-Ocak) görülmekle birlikte, yılın her döneminde ishaller görülebilir. Her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte, en sık 4-24 ay arası çocukları etkiler.
Rota virüs, taşıyan kişinin dışkısıyla, yiyecekler ve eller aracılığıyla bulaşırken, kapı kolları, telefonlar, yuvalar, oyuncaklar da infeksiyonun yayılmasında rol oynayabilir.
Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gündür. Bu süre sonunda hafif ateş görülür, beraberinde kusma olabilir veya olmayabilir. Sonrasında karın ağrısı ve çok bol su gibi ishal başlar.
Çocukta şiddetli ve dirençli iştahsızlık yapar. Bu da çocuğun yeterince sıvı almasını engelleyebilir. İshal o kadar sıktır ki, çocuk kısa sürede susuz kalabilir (dehidratasyon). Ateş ve kusma çoğunlukla 2 günde geçer, ishal ise 5-8 gün sürebilir.
Bir önceki Soğuk hava kalbi de tehdit ediyor başlıklı konumuzda ani ölüm, böbrek hastaları ve böbrek yetmezliği hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: rota virüsü öldürürmü, bağırsakta virüs, rota ishali, rota virüsünde ateş kaç gün sürer, rota virusu ates

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.