Sabahları Oluşan Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Sabahları Oluşan Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Diş hekimleri ağız kokusunun, lokal mi, yoksa sistemik faktörlere mi bağlı olduğunu tespit etmeli ve doğru teşhisi koyup ona göre tedavi yöntemini belirlemelidir.
Tabiri caizse, ağız kokusu toplu katliama neden olan, kişinin ruhunu olumsuz yönde etkileyen ve ağzı kokan kişinin ruhuna verdiği olumsuzluktan ziyade, bir de o kokuyu çekenlerin ruhen yaşadığı işkenceyi düşünürsek, evet ağız kokusu toplu katliama neden oluyor. Peki ağız kokusu neden olur ve ağız kokusu nasıl geçer? Naneli sakız ve şekerlemeler ile diş fırçalamayla geçmeyen ağız kokusuna sahip olan arkadaşlar, sizleri bu yazımıza alalım.:)

 
Ağız kokusu; etkilediği bireyler için sosyal ve psikolojik yönden olumsuz bir durum haline gelmiştir. bir çok insanın ağzı kokar, özellikle de mide boş olduğu için, sabahları ağız kokusu daha da bir yaygın olur.
Kötü ağız hijyeni , dişler üzerindeki gıda birikimi, ağızdaki çürük kaviteleri , çekim yaraları , ülserler , dental ve tonsiller, apseler (diş ve bademcikle ilgili apseler) ; gingivitis, periodontitis ve stomatitis gibi diş eti hastalıkları , ağız kuruluğu , kıllı dil gibi ağız içindeki problemlerden oluştuğu gibi, üremi , diabetik ketoasidoz , karaciğer rahatsızlıkları , kronik pulmoner hastalıklar , mide rahatsızlıkları gibi sistemik nedenlerle de görülebilir

Yemek sonrası dil ve dişlerin fırçalanmasıyla da ağız kokusu etkili oranda azaltılabilir.

Ağız kokusunu oluşturan bileşenlerin birincil alanı dildir. Sabah şiddetli ağız kokusundan şikayet eden kişilerde dişlerin ve dilin yemek sonrası fırçalaması ve ağzın bir gargara ile çalkalanması ile sorun kontrol altına alınabilir.
Protez kullananlar protezlerini fırçalayarak ve dezenfektan solüsyonlarda tutarak temizlemelidirler.
Ağız kokusunu önlemek için doğal kaynaklardan da yararlanılabilir. Nane bunlardan biridir. Naneli sakızlar, şekerler kullanılabilir. Nanenin tükürük üzerinde de etkisi vardır. Naneli ürünlerin emilmesi tükürük oranını artıracak, tükürüğün alışkanlığını düzenleyecek , yiyecek artıklarının böylelikle uzaklaşması bir ölçüde sağlanacaktır.
Sakız çiğnemek, çiğneme kasları , yanak ve dilin çiğneme hareketleri ile yakından ilgilidir. Sakız besin artıklarının taşınması ve uzaklaştırılması ile oral kavitenin temizlenmesini sağlar.
Ağız suları, kokulu ürünler, naneli ağız spreyleri nefesteki kokuyu geçici olarak önlemeye yarayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi Öneriler burada! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: yanak yemek agiz kokusu, ağız kokusuna kuru nane yemek, kuru nane dusuge sebep olurmu, mide ağrısının agiz kokusuna etkisi, sabah oluşan ağız Kokusu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.