Sabahları uyanamayanlar daha dikkatli

Sabahları uyanamayanlar daha dikkatli
Belçikalı, İsviçreli ve Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, geç kalkanlar, erken kalkanlara göre daha uyanık ve daha dikkatli. Araştırmacılar, sabahları erken uyanmakta güçlük çekenlerin, erken uyanabilenlerden çok daha dikkatli olduğunu ve dikkat durumunun gün içinde arttığını bildirdi.
Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, insanlarda uyanıklık ve uyku durumu döngüsünün iki şekilde.
Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, geç uyananların daha dikkatli ve uyanık olduğunu ortaya çıkardı.
‘Erken kalkan erken yol alır’ atasözünü pek de doğru olmadığı ispatlandı
Araştırmacılar, ilk mekanizmanın kol saati gibi işlediğini, bu mekanizmanın gün içinde ‘uyan’ uyarılarını artırdığını, gece ise azalttığını vurguladılar. İkinci süreçse kum saatini anımsatıyor. Uyku baskısı uyanık olarak geçirilen zamanda artıyor ve uyku durumunda azalıyor.
Gün içinde bu iki süreç arasındaki zıtlık uyanıklık ve dikkatli olma seviyesini korumaya yardım ediyor. Belçika’daki Liege Üniversitesinden Christina Schmidt ve ekibi, uyku ritmi çok bozuk olan kişileri teste tabi tuttu. Sağlıklı gençlerden 16′sı erken kalkıyor, 16′sı geç yatıyordu.

1,5 saat ve 10,5 saatlik uyanıklık durumunun ardından gençlerin beyin işlevine de MR ile bakıldı. Çıkan sonuca göre erken uyananlar sabah daha verimli oluyor. Ancak uyandıktan sonraki 1,5 saat içinde her iki grup arasında fark kalmıyor.
Gün sonunda ise geç uyananlar daha az yorgun oluyor ve dikkatleri artıyor. Sonuç olarak araştırmacılar, sabah erken uyananların gün boyunca toplanan uyku baskısından daha fazla etkilendiğini belirttiler. Bakılanlar: sabahları uyanamamak, sabahları uyanamama, erken uyanamama problemi, uyanma zorluğu, sabah uyanamamanin nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.