Saç Hastalığı (Alopesi Areata) Hakkında Genel Bilgiler

Saç Hastalığı (Alopesi Areata) Hakkında Genel Bilgiler
Her ne kadar tüm kıllanma sistemiyle ilgiliyse de daha çok saçların ilgilendirilir. Kimisi, saçlarının yıpranmış olduğunu belirtiyor, kimisi ise saçlarının çok döküldüğünü ifade ediyor. Saç promlemlerinin elbette bir nedeni oluyor.
Bir çok inasının saçları hakkında şikayetleri oluyor. Bizlerde bu yazımızda saç rahatsızlıklarından birisi olan, saç dökülmesi olarak bilinen ( Alopesi Areata ) hastalığının nedenlerine vede tedavisine deyiniyoruz…

 

Kellik  doğumsal veya edinilmiş nedenlerle saçların veya kılların olamaması (dökülmesi) hali
Saç dökülmesi yaygın yada sınırlı bir biçimde görülebilir. Bu farklılık pek çok nedene bağlı olabilir. Çeşitli oluşum bozukluğuyla birlikte olan ve kalıtsal olarak geçen doğumsal kellik çok ender görünür. Çok daha sık rastlanan edinsel kellik, organizmanın genel hastalıkları sırasında görülen geçici bir durumdur. Genel hastalığın iyileşmesiyle kellikte ortadan kalkar. Edinsel kellik kronik enfeksiyon hastalıklarında (tifo tüberküloz vb ) , iç salgı ve metabolizma hastalıklarında ( şeker hastalığı , tiroit , ve böbrek üstü bezi hastalıkları) , kan hastalıklarında ( kansızlık , kan kanseri) kronik zehirlenmeler sırasında (arsenik, cıva, talyum ile zehirlenme ) , özel tedavilere bağlı olarak ( pıhtılaşmayı önleyici tedavi , hücre çoğalmasını durdurucu sitostatik ilaçlara yada x – ışınlarıyla tedavi görülür. Ayrıca çok yoğun ve ruhsal gerginlik yada heyecanlardan, ağır travmalardan, cerrahi girişimlerden ve doğumdan sonra bazen aşırı saç dökülmesi gözlene bilir. Kelliğin en sık rastlanan nedenlerinde biride saçlı derideki yağ bezlerin aşırı sebum salgılamasıdır. ( seboreik) sınırlı kellik mantar enfeksiyonlarına, yada kıl köklerinin yıkımına yol açan travma, yanık, tümör, frengi, çıban, liken, kızartılı lupus gibi patolojilere bağlı olarak gelişebilir. Genç yaşta kel olan bir erkeğin erkek çocukları da  büyük bir olasılıkla  kel olacaktır.
Bir önceki Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi başlıklı konumuzda Karpal Tünel Sendromu, sinir sıkışması ve sinir sıkışması nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: alopecia areata iyi gelen yiyecekler, alopesi areatada en iyi tedavi yöntemleri, alopesi hakkinda bilgi, çocuk ruh sagligı tedavısı alopesi, Saçhastalığı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.