Saçların beyazlama nedeni bulundu

Saçların beyazlama nedeni bulundu
Decker, beyazlatıcı madde olarak da kullanılan hidrojen peroksidin, yaşlandıkça saç köklerinde büyük miktarlarda toplandığını ve sonunda renk pigmenti melaninin sentezine mani olduğunu bildirdi. Heinz Decker, hücrelerin ürettiği hidrojen peroksidin, saçın yaşlanmayla birlikte beyazlamasında anahtar rol oynadığının saptandığını belirterek, bu bulgunun saçların erken ağarmasına karşı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayabileceğini söyledi.
Uzmanlarca yapılan araştırmalar sonucunda saçların beyazlamasının nedeninin, saç boyalarında da kullanılan hidrojen peroksit olduğu belirlendi.
Almanya’daki Mainz Üniversitesi Biyofizik Enstitüsünden Prof.
Daily Telegraph’daki habere göre, Prof

Vücudun tümünde küçük miktarlarda üretilen hidrojen peroksit (H2O2), normalde bu kimyasalı parçalayarak su ve oksijene dönüştüren bir enzimle etkisizleştiriliyor. Ancak yaş ilerledikçe, bu enzimin seviyesi düşüyor ve böylece hidrojen peroksit birikimi artıyor.
Bradford Üniversitesinden meslektaşlarıyla birlikte çalışan Decker, hidrojen peroksidin, tahrip olmuş proteinlerin onarımı için gereken enzimleri de engellediğini belirtti.

Tüm bu süreç sonunda renk pigmentleri saç kökünden ucuna kadar tedricen kayboluyor.
Prof. Decker, “Artık bu sürecin altında yatan spesifik moleküler dinamiği biliyoruz” dedi.
Araştırma, FASEB (Federation of American Societies for Experimental Biology) dergisinde yayımlandı.
Bir önceki Kırsal kent kadınları daha şişman başlıklı konumuzda ağız sorunları, Ağız ve Diş Sağlığı ve diş sorunları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ani sac beyazlama, hidrojen perooksit hangi hastalikta iyi gelir, saclarin erken beyazlama nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.