Saçlarınıza Kış Bakımı

Saçlarınıza Kış Bakımı
Saçların güzel görünmesinin sağlıklı olmasına bağlı olduğunu belirten Pantene in Global Saç Tasarımcısı Andy Uffels, kış aylarında doğru bakım ürünlerinin kullanılması gerektiğinin altını çiziyor. Beta Carotene, B ve C vitaminleri, Omega 3 yağları, Selenyum ve Çinko içeriği zengin yiyecekler tüketmeniz bu açıdan faydalı olacaktır.

* Saç kışın daha koyu ve mat bir görünüm alır.

* Kaloriferin üzerine bir kap içinde su koyarak bulunduğunuz mekanın nem oranını artırabilirsiniz.

* Isıya dayalı şekillendirici aletler kullanmadan önce şekillendirici bir ürün kullanın, böylece saçınız ısıdan daha az etkilenecektir.

* Saçlarınızı çok sık taramayın.

FIRÇA VE TARAĞIN ÖNEMİ

* Saçları düzeltmek için geniş aralıklı fırça veya tarak kullanın.

* Plastik yerine doğal kıllardan yapılmış fırçaları tercih edin.

* Saç kurutma makinesini yüksek ısıda ve çok yüksek devirde kullanmaktan kaçının.

* Yetersiz beslenme de saçların sönük ve mat görünmesine neden olur. Kış aylarında yaşanılan problemler ne olursa olsun önlem alınabileceğine dikkat çeken Uffels ın önerileri şöyle:

* Kışın soğuk ve sert hava koşullarından korunmak için saçları besleyici bakım uygulamak; cansızlaşmayı, kurumayı ve kırılmayı önleyecektir
Saçlarınızı boyamayı düşünüyorsanız renk seçiminizi bu durumu göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. Ayrıca bitkisel özlü, besleyici, yarı saydam bir boya kullanmakta fayda var.

KURU TEMİZLEME ŞART

* Yünlü bere ve şapka kullanımından mümkün olduğunca kaçının.

* Yün şapka veya bere kullanıyorsunuz, sık sık kuru temizleme yaptırın.

* Şapkanızın başınızı sıkmadığından emin olun.

* Islak veya nemli saça şapka takmayın.

* Spor yapın. Egzersizler saç derinizdeki kan akışını da güçlendirerek saçlarınıza fayda sağlar.

SIK YIKAMAK SAÇI KURUTUR

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Varol Lütfi Aksungur, şampuan seçimi ve kullanımında da son derece dikkatli olunmasını önerdi. Sağlık açısından saçların yıkanma sıklığının çok önemli olduğunu vurgulayan Aksungur, saçların ne çok sık ne de çok seyrek yıkamanın doğru olmadığını kaydetti. Özellikle problemli ciltlerde ve yağlılık oranı normalin altında olan saçlarda, çok sık yıkamanın kuruluğa neden olabildiğini belirten Aksungur, özel durumlar haricinde, saçların haftada üç kez yıkanmasını önerdiklerini söyledi. Ancak, bu durumun kişinin hassasiyetine ve saçların yağlılık oranına göre değişebildiği ifade edildi.

Kaynak: habersaglik.com

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.