Sadece Cinsel Yolla Mı Bulaşıyor?

Sadece Cinsel Yolla Mı Bulaşıyor?
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklanıyor ve HPV, Siğil, Uçuk, HIV (AİDS), Hepatit B, C, Bel Soğukluğu, Frengi gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmıyor. Dr. Serhat Partalcı; virüs kaynaklı HPV, Siğil, Uçuk, AIDS, Hepatit B ve C ’ye bir doktorun cinsel yolla bulaşan hastalık teşhisi koyabileceğine, bunların kan ve ten temasından da geçebileceğine dikkat çekiyor. Kan ve ten temasından, başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırından, ıslak yüzeylerden kişiden kişiye geçebiliyor.

Op
Cinsel hayatı olan herkesin, hastalıklardan korunma yöntemlerini bilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Virüs Kaynaklı Cinsel Yolla ve Bu Yol Dışında Bulaşabilen Hastalıklar

Op. Dr. Serhat Partalcı; Hepatit (Sarılık) ve Siğil (HPV) virüslerinin çok hızlı bir şekilde bulaştığını, bazen cinsel temas olmasa bile, deri çatlaklarından, hasta birinin kullandığı tırnak makası, diş fırçası, jilet gibi hijyenik kullanım ürünlerinden, hamam, sauna gibi ıslak yüzeylerden ve tam steril edilememiş cerrahi, diş ve dövme aletlerinden, manikür pedikür işleminden rahatlıkla bulaşabileceğini söylüyor. HIV (AIDS virüsü), ve frengi mikrobunun kanda da bulunduğundan cinsel ilişki dışında, kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklar olduğunu, bulaşmada kontrolsüz kan naklinin, steril olmayan şırınga ve iğnelerin, kesici ve delici aletlerinin de rol oynadığını dile getiriyor.

Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

Op. Dr. Serhat Partalcı; rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonlarını oluşturan bakteri kaynaklı hastalıklardan bel soğukluğu, frengi, klamidya’nın kısırlık sebeplerinden olduğuna dikkat çekiyor. Akıntı, ağrılı ve sık idrar çıkma, kasık içindeki organlarda ya da karında ağrı, vajinal bölgede yanma ve batma hissi, kadının dış genital bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı, eklem ağrısı, boğaz ağrısı görülebildiğini belirtiyor. Bu belirtileri yaşayan kişilerin gerekli testler için doktora başvurmasının erken teşhis için önemli olduğuna dikkat çekiyor. Parazit kaynaklı olan kan emerek yaşamını sürdüren kasık ve kıl bitinin cinsel temas ile bulaşabileceği gibi başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırından, yatak örtüsünden geçebileceğine dikkat çekiyor. Özel ilaç ve şampuanlarla tedavi edildiğini söylüyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hangileri anneden bebeğine bulaşabiliyor?

HIV enfeksiyonu, hepatit B, sifiliz (frengi), gonore (bel soğukluğu), herpes (uçuk) ve klamidya adı verilen hastalıklar gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabiliyor.

Alınacak önlemler neler?

Op. Dr. Serhat Partalcı; tek eşli yada partnerli bir yaşam tercih edilmeli, yeni birlikteliklerde karşı tarafın bu konuda sorgulanması, yeni bir cinsel ilişkide ise prezervatif kullanılmasını öneriyor ve bunun tam bir koruma sağlamayacağını sözlerine ekliyor. Hastalık bulaşan kişilerin cinsel ilişkide bulunduğu kişileri uyarması, hem kendisinin hemde karşı tarafın tedavisini sağlaması gerektiğinin altını çiziyor.

Evlerde ise diğer bireylerin aşılanarak korunmasını, hastalık taşıyan kişilerin hijyenik ürünlerini (Makas, jilet, diş temizliği aletleri) atmasını veya her kullanımdan sonra dezenfekte etmesini öneren Dr. Partalcı, bu ürünlerin küçük çocukların ulaşabileceği yerlerde, banyoda saklanmamasını, kilitli bir yerde tutulmasının gerektiğini söylüyor.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.