Sağlığımı korumak için hangi yaşta hangi testi yaptırayım?

Sağlığımı korumak için hangi yaşta hangi testi yaptırayım?

50 yaş üzerinde özellikle erkekler her yıl rektal muayene ile gaytada gizli kan araması, her 5 yılda bir de sigmoidoskopi ya da kolonoskopi yaptırmalılar.
Son dönemde katıldığım Dünya Sağlık Örgütü Medikal Yaşlanma Eğitimi bünyesinde, tam da sizin merak ettiğiniz bu konu işlendi. 45 yaşını geçtiyseniz; her 3 yılda bir kan şekerinizi de ölçtürmelisiniz.

International Longevity Centreın verilerine göre; en az 1-2 yılda bir genel muayene ile birlikte tansiyonunuzu ölçtürmeniz ve 5 yılda bir de kolesterol seviyelerinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor. Gerçekten de; kolesterol, tansiyon ve şeker kontrollerini ne zaman yaptırması gerektiğini merak eden çok insan var
Kadınlar 40 yaşından sonra her yıl meme muayenesi ile mamografi yaptırmalı.
Yine kadınlar; eğer yaptırdıkları yıllık jinekolojik muayenelerinde 3 yıl üst üste bir hastalığa rastlanmamışsa, bu muayenelerini 2-3 yılda bir yaptırabilir.

Bunlara; 2 yılda bir yaptıracağınız işitme ve görme kontrollerini, deri ve lenf bezi muayenelerini, akciğer ve kalp testlerini de ekleyebiliriz. Bu testler; herhangi bir rahatsızlık yaşamayan, sağlıklı bireylerde de; koruma amaçlı olarak yapılır.
Genetik yapı önemli
Eğer tansiyon, yüksek şeker sorunu, mide rahatsızlığı, kalp çarpıntıları ya da nefes tıkanmalarından yakınmıyorsanız; tüm bu testleri, bahsettiğimiz aralıklarla uygulayabilirsiniz. Ama eğer ailenizde yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalpdamar sorunları, inme gibi sorunlar yaşayan yakınlarınız varsa; hiç vakit kaybetmeyin!
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.