Sağlıklı diş kalp krizini önlüyor

Sağlıklı diş kalp krizini önlüyor

Dişleri düzenli fırçalamanın, kalp krizi riskinden düşük yapmayı engellemeye kadar birçok faydası olduğu belirtildi. Diş Hekimleri Odası Bursa Şube Başkanı Emel Coşkun, diş fırçalamanın kalp krizi riskinden düşük yapmayı engellemeye kadar birçok faydası olduğunu söyledi. Bu rahatsızlık, 5-17 yaş grubu çocuklarda büyüme yetersizliğine, hamilelerde 8 kat daha fazla düşük ağırlıklı doğumlara ve 39-69 yaş grubundaki insanların 7 kat daha fazla kalp hastalığına sebebiyet vermektedir” dedi.
Türkiye’de ağız ve diş sağlığı ile ilgili verilerin çok olumsuz olduğunu belirten Coşkun, “Halkımızın yüzde 47,11′i son bir yılda diş hekimine gitmemiştir.
Ağız ve diş sağlığının genel sağlık fonksiyonlarının kalitesi açısından önemli olduğuna dikkat çeken Coşkun, “Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitlerine göre insanların en sık karşılaştığı sağlık problemi, diş ve diş eti hastalıklarıdır
Hayatı boyunca hiç diş hekimine gitmeyen nüfus oranı ise yüzde 12,5′tir. 12-13 yaşlarında her 100 çocuktan 81-84′ünün dişlerinde çürük bulunmaktadır. 30-34 yaş grubunda ise 100 kişiden çürüğü olmayan kişi sayısı yalnızca 3′tür. Ayrıca, gelişmiş ülkelerde diş hekimlerine gitme sıklığı yılda 5 kez iken, ülkemizde 0.7 dir” açıklamasını yaptı.

Diş macunu kullanım oranında Avrupa ülkelerinin çok gerisinde bulunduğumuzu belirten Coşkun, “Yıllık diş macunu kullanım oranı İngiltere’de 480 gram, İtalya’da 270 gram, İspanya’da 155 gram, Türkiye’de ise 87-90 gramdır. Ülkede kişi başına düşen diş fırçası kullanımı ise İngiltere’de 2,4, İsveç’te 2,5, Türkiye’de ise 2006 verilerine göre 0.71′dir” diye konuştu.
Türkiye’de 20 bin diş hekimi bulunduğunu anlatan Coşkun, “Bu hekimlerden yüzde 73′ü serbest, yüzde 27′si ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. AB ülkelerinde bir diş hekimi günde ortalama 15-20 hastaya bakarken, ülkemizde bir diş hekimi günde 5-6 kişiye bakmaktadır” şeklinde konuştu.
Bir önceki Çürük dişteki bakteriler kalp krizine neden oluyor başlıklı konumuzda ağız sağlığı, bakteriler ve çürük diş hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.