Sağlıklı mangal için ipuçları

Sağlıklı mangal için ipuçları

Tatil günlerinin vazgeçilmezi keyfi olan mangalı küçük değişikliklerle sağlıklı bir öğüne dönüştürmek hiç de zor değil.
Közde soğan-patlıcan
Bir öğünde etin çok ağırlıklı yer almasının sağlıklı olmadığına, sebze tüketiminin, başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünü vücuttan uzak tuttuğuna işaret eden uzmanlar, “tabaktaki et miktarını biraz azaltıp, közde soğan, patlıcan, patates, kabak gibi sebzeleri dâhil etmenin iyi bir başlangıç olacağını” belirtiyorlar. ABD’li uzmanlar, sofraya et ve et ürünlerinin yanı sıra, mangalda pişirilmiş farklı sebzelerin de eklenmesini öneriyor.
Uzmanlara göre, uzun yıllar sağlık problemi yaşamadan mangal keyfi sürmek isteyenler, öncelikli olarak tükettikleri et miktarını azaltmak zorunda. Eti mangal yapmadan önce pişirmek, mangalı yağlamak bu küçük değişikliklerden sadece birkaçı…
ABD’nin en çok et tüketilen eyaleti olan Teksas’ta bulunan Teksas Üniversitesi Kanser Merkezi tarafından yayımlanan “Sağlıklı Mangal” başlıklı raporda, farklı kanser türlerinden korunmak için mangal keyfine yönelik öneriler getiriliyor

Uzmanların ikinci önerisi ise kırmızı et tutkunlarının zaman zaman tavuk ya da balık gibi daha sağlıklı etleri deneyerek mangal yapmaları.
Eti yakmayın
Bazı farklı pişirme yöntemleri kullanarak kanserojen maddelerden uzak kalınabileceğinin ifade edildiği raporda etin yanmamasına dikkat edilmesi uyarısında bulunuluyor. Raporda, kanserojen maddelerden korunmak için şu önerilere yer veriliyor…
Et yerine balık tercih edin. Balık et ve tavuğa göre daha az yağ içerdiğinden, ateşe damlayan yağ ile açığa çıkan kanserojen madde de az olur. Ayrıca, mangalda pişmek için daha az zaman gerektiren balık, sağlık açısından da avantaj sağlar.

Eti önceden pişirin
Mangal üzerinde uzun süre yüksek ateşte kalan gıdalarda kanserojen madde açığa çıkar. Etinizi mangala atmadan önce beş dakika pişirirseniz, lezzetinden ödün vermeden, potansiyel tehlikelerden uzak durmayı başarırsınız.
Mangalınızı hafifçe yağlayın
Mangalı biraz yağlamak, zararlı maddelerin ete yapışmasını engellediği gibi, et ya da balığın parçalanmasını da önler.
Isıyı düşürün
Kömür kullanımında çok yüksek ateşi tercih etmemek, yanan kömür ile üzerine konulan ürün arasında mesafe bırakmak, küçük önlemler olarak görülse de sağlık açısından büyük fayda sağlıyor.
Mangalınızı iyi temizleyin
Mangalınızı her kullanımdan sonra çok iyi temizleyerek, oluşmuş kanserojen maddelerin bir sonraki yemeğinize aktarılmasını önlemiş olursunuz.
Bir önceki Sağlıklı ve temiz mutfak için ipuçları başlıklı konumuzda el hijyeni, elleri yıkamak ve hijyen kuralları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: mangal da et kanserojenmi, mangalin faydaları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.