Sağlıklı uçuş önerileri

Sağlıklı uçuş önerileri
Dr. Emre İlhan, rahat ve sağlıklı uçuş için önerilerde bulundu.

Op.
Yaz aylarının gelmesi ile birlikte birçok kişiyi tatil heyecanı sardığı için tatil planları yapılmış ve kimileri tatilini araba ile gidilebilecek olan kısa mesafelerde yapmayı tercih ederken, kimileri de uzun yola gidecekleri için uçak seyahatini tercih etmekteler. Ancak uzmanlar, havaların ısınmasından dolayı tatilini uzakta yapmayı tercih edenleri uçuş seyahatlerinde bir takım sıkıntılar beklediği için, uçuş yapacak olanların nelere dikkat etmeleri gerektiğini açıkladılar. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op
Dr. Emre İlhan, uçuşlarda hayati önem taşıyan nefesin rahat bir şekilde alınması ve verilmesi için sağlıklı bir buruna sahip olunması gerektiğini söylemekte. Uçak içinde ki hava kuru olduğundan uçak yolculuklarında çoğu kişi sıkıntı yaşıyor ve rahat bir yolculuk geçiremiyor. İlhan, “Özellikle ülkemiz insanının burun yapısının kemikli olması ve insanların bir çoğunda allerjik hastalıkların sık olması nedeniyle burun tıkanıklığı şikayeti en sık rastladığımız şikayetlerden birisidir. Burun tıkanıklığı olan hastalarda eğer uçak korkusu da varsa, kişi sağlıklı nefes alıp veremediği için içinde bulunduğu kaygı ve tedirginlik hali durumun daha da ağırlaşmasına neden olabilir” dedi. İlhan, bu tür sorunlar yaşanmaması için uçak seyahatlerinden önce burun sağlığını bozan sıkıntıların tedavi edilmesini söylemekte.
Uçak seyahatlerinde kulak sağlığının da korunması gerektiğini söyleyen Dr. Emre İlhan, uçağın kalkış ve iniş esnasından sakız çiğnenmesi gerektiğinin altını çizmekte. Uçağın kalkış ve iniş sırasında sakız çiğnenmesinin amacı basıncının uçak yükselirken veya alçalırken değişmesine bağlı olarak kulakta kalıcı işitme kayıplarının önlenmesidir.
Su hayatımızın her anından önemli bir sıvıdır. Dr. Emre İlhan “Alkolün beyindeki etkisi oksijensizlikle daha da artar. Çok fazla kahve veya alkol tüketimi düzensiz kalp ritmine veya çarpıntı gelişmesine neden olabilir. Normal kabin basıncında hava genleşir. Vücudumuzdaki hava boşlukları sinüsler, orta kulak ve diş çürükleri genleşen havaya ağrı ile yanıt verir. Uçuş esnasında bu nedenlerden dolayı ciddi ağrılar oluşabilir. Bu rahatsızlıklar gazlı içeceklerin fazla tüketilmesi ile birlikte daha da artabilir. Bu yüzden bu tür rahatsızlıkları olanlar mutlaka uçuş öncesi doktor kontrolünden geçmeli, uçuş esnasında hareket etmeli ve bol su tüketmelidirler” diyor.

Dr. Emre İlhan’ın diğer sağlıklı uçuş tüyoları ise şöyle;

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.