Sağlıklı yaşam için 9 önemli adım

Sağlıklı yaşam için 9 önemli adım
Sağlık sorunları karşısında çaresiz kalmamak için bu tür alarmlarda daha dikkatli davranmalı ve uzman tavsiyelerine kulak vermeliyiz…
Sağlık taramaları, sağlıklı yaşam için son derece önemlidir. Oysa vücut bir noktada tıkanma yaşayıp, bununla baş edemediğinde sinyal verir.
Bilinçsizce kullanılan ilaçlarla geçiştirilen bu sinyaller, çok büyük sorunların ayak sesleri olabilir.
Vücudumuz herhangi bir hastalık karşısında alarm durumuna geçer ve bünyeyi bu konuda bilgilendirir. Çoğu insan, bir rahatsızlık hissetmeden doktora gitmez
Geç kalmadan önlem alabilmek için yandaki ipuçlarını değerlendirin. Sağlık taramalarını, bir çeşit yaşam oyun planı gibi görün. İşte yapılması gerekli testler…
PAP Smear
İlk PAP testi 18 yaşında yapılmalı, daha sonra 1-3 yıl arasında tekrar edilmelidir. Rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserlerinin erken teşhisi için son derece önemlidir. Özellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirilmişse, birden çok partner varsa ve sigara kullanılıyorsa bu test hayati önem taşımaktadır.
Laboratuvar testi
Bu incelemelerde kan şekeri, kolesterol, trigliserit ve ürik asit düzeyleri; böbrek, karaciğer ve bağışıklık sistemi fonksiyonları, vitamin ve mineral düzeyleri gibi birçok veri elde edilir. Tam kan sayımı, idrar tetkiki, tiroit fonksiyonları, kan biyokimyası gibi tetkikler doktorunuzun uygun gördüğü zaman aralıklarıyla yapılır.
Meme kontrolü
Meme kanserinin erken tanısı için ergenlik çağından itibaren her ay periyodunuzu tamamladığınız gün, göğüslerinizi ellerinizle kontrol etmelisiniz. 40 yaşından sonra doktorunuz kontrolü yapacaktır.
Kan basıncı
18 yaşından sonra her iki yılda bir ölçtürülmelidir. 50 yaşından sonra ise, bu ölçümler senede bir kere yapılmalıdır.

Göz muayenesi
Şikayetiniz yoksa 3-5 yıl aralıkla, 50 yaşından sonra her yıl yapılmalıdır. Bu muayenede gözlük ihtiyacı, göz tansiyonu, katarakt gibi hastalıkların kontrolü gerçekleştirilir. İşitme Muayenesi: 50 yaşından sonra ortalama her 2 yılda bir kontrol edilmelidir.
Deri muayenesi
50 yaşına kadar her 3 yılda bir, sonrasında her yıl yapılmalıdır. Bu muayene, melanomlar dâhil olmak üzere deri kanserinin erken teşhisi için çok önemlidir.
Diş kontrolü
En ideal kontrol 6 ayda bir olandır. Mümkün değilse, en az senede 1 kere mutlaka dişler, diş etleri ve ağız sağlığı kontrolü yapılmalıdır.
Kolon tetkiki
Kalınbağırsak kanserlerinin ve öncüsü olabilecek bazı değişimlerin erken tanısı için incelemeler 50 yaşında başlamalıdır. İlk testler normalse 3 yıl arayla tekrar edilir.
Kolesterol
İlk ölçüm 20 yaşında yapılmalıdır. Eğer normal sınırlar içindeyse, her 5 yılda bir tekrar edilmelidir. 50 yaşından sonra total kolesterol, HDL ve LDL, trigliserit ölçümleri 1-2 yıl aralığında tekrarlanmalıdır.
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.