Sağlıklı yaşamak ömrü uzatıyor

Sağlıklı yaşamak ömrü uzatıyor

Kişilerin kilolarına ve sosyal sınıflarına bakılmaksızın yapılan araştırmada, birçok kişinin, hayatında yapacağı basit değişikliklerle ömrünü uzatabileceğine dikkat çekiliyor. Cambridge Üniversitesi ve Norfolk’taki Tıp Araştırma Konseyi tarafından 1993 ile 2006 yılları arasında 45 ile 79 yaş arasındaki 20 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, spor yapmak, alkol tüketmemek, yeterli sebze-meyve yemek ve sigara içmemek ömrü 14 yıl uzatabiliyor. Buna göre ömrü uzatmak için hiç sigara içmemek, her gün meyve-sebze tüketmek ve hareketsiz kalmamak gerekiyor.
İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, sağlıklı yaşamanın ömrü 14 yıl uzatabileceğini ortaya koydu. Uzmanlar, hareketsiz kalmamayı da ya günde yarım saat spor yapmak ya da koşuşturma gerektiren bir iş sahibi olmak şeklinde tanımlıyor

Araştırmayı yürüten ekibin lideri Profesör Kay-Tee Khaw, yaptığı açıklamada, “herkesin sigara içmemek ve spor yapmak gibi önlemlerin uzun ömre katkısının olduğunu bildiğini, ancak ilk kez bu kriterlerin birlikte ele alındığını” ifade etti.

Bu araştırmada, sosyal sınıfın ve vücut kütlesinin rol oynamadığını bulduklarını da belirten profesör, birçok kişinin basit değişikliklerle sağlıklı yaşamın faydalarını görebileceğini söyledi.
Bir önceki Zeki çocuk sağlıklı büyüyor başlıklı konumuzda astım, eklem iltihabı ve Hepatit hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.