Sakız çiğnemenin tarihi

Sakız çiğnemenin tarihi

Sakız çiğnemenin tarihçesi oldukça eski.
İnsanlar âşık olduklarında ya da strese girdiklerinde hep sakız çiğniyor. Peki, ama neden? Bu sorunun cevabını verebilmek için sakız çiğnemenin tarihi hakkında ufak bir araştırma yapmak gerekiyor. Amerika’da 1000′in üzerinde sakız çeşidi satılıyor. İnsanlar her zaman bir şeyler çiğnemek istedi
İlk çiğnenmiş sakızlar Yunanlılar Mayalılar ve Amerika’nın yerlileri tarafından ağaç dallarından ya da çam reçinelerinden çiğnenmiş. İlk olarak 1848 yılında John B. Curtis tarafından satılmaya başlanan sakız 2 yıl sonra parafin ile tatlandırılmış. William Finley Semple sakız patentini 1869 da almış.
İcat edilmesi
Romalılar ve Yunanlılar zamanında teknik olarak bilinen sakıza Thomas Adams isim vermiş.. Adams’dan önce insanlar ladin ve parafinli sakızlar çiğniyormuş. Adams 1869′da daha şık bir sakız hazırlamaya karar vermiş. Uzun süre çiğnenebilen ve lezzetli bir sakız geliştirmiş. Sentetik materyallerle hazırlanan sakız bir anda diğer sakızlarında temelini oluşturarak popüler olmuş. Günümüzde birçok sakız çeşidi bulunuyor. İnsanlar şekerli naneli veya farklı tatlarda olanları tercih ediyor.

Sakız hakkında yanlış bilinenler
Çoğu kez “eğer sakız yutarsanız midenizde 7 yıl kalır” diye duymuşsunuzdur. Bu sakız hakkında bilinen en yaygın yanlış bilgidir. Sakızlar sindirim sisteminizden rahatlıkla atılabilecek gibi üretilmiştir. Diğer yanlış bilgi ise sakız çiğnemenin dişlerinize zarar verdiği yönünde. Şekerli sakızlar bile uzun süre şekerini koruyamaz bir süre sonra şekersiz hale gelir. Özellikle yemeklerden sonra çiğnerseniz dişleriniz için yararlı olabilir.
Bir önceki En sık görülen baş ağrısı türü migren başlıklı konumuzda baş ağrısı, baş ağrısı türleri ve migren hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: sakızın icadı, çam sakizin tarihi, sakız ne icin üretildi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.