Saman nezlesine karşı dikkatli olun

Saman nezlesine karşı dikkatli olun

Alerjik nezlenin, bazı kişilerde sadece mevsimsel olabilirken, bazı kişilerde sürekli hale dönebileceğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr.
Uzmanlar, burunda kaşıntı, hapşırık, su gibi burun akıntısı, burunda tıkanıklık, gözlerde sulanma ve kızarıklık, baş ağrısı, yorgunluk gibi şikâyetlerin alerjik nezlenin belirtileri olduğunu söylüyor.
Bahar aylarında çiçeklerin açması, ot ve ağaç polenlerinin havaya karışmasıyla birçok kişide alerjik bulguların ortaya çıktığını belirten uzmanlar, bunun da halk arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik nezle ile kendini belli ettiğini ifade ediyor. Buna birçok alerjik etken neden olabilir. Uğur Aktaş, “Yaz, kış, bahar ayırmadan alerjik nezle türü de var
Bu aylarda yapılacak iş, kişinin neye karşı alerjisi olduğunu bazı testlerle belirlemek ve özellikle bulgular iyice ilerlemeden anti alerjik tedaviye başlamaktır. Bu tedavide anti alerjik ilaçlar ve burun spreyleri kullanılır.

Daha ileri alerji durumlarında yani tedaviye direnç olduğunda immünolojik tedavi dediğimiz aşı yöntemine başvurulabilir. Ayrıca, sürekli alerjisi olan kişilerde bronşial astım riski vardır” dedi. Uz. Dr. Aktaş ayrıca, alerjik nezlenin pamuk tozları ve ipliklere bağlı ortaya çıkabileceğini, tekstil kenti olan Denizli’de de bu durumun sıklıkla görüldüğünü belirtti.
Tekstile bağlı alerjik nezle göstergesinin Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniği’ne yapılan başvurular olduğunu ifade eden Aktaş, rüzgâr ve tozun da alerjik nezleyi tetiklediğini söyledi. Özellikle tozlu ve rüzgârlı şehirlerde yaşayanların bunu göz ardı etmemesi gerektiğini belirten Aktaş, alerjiye karşı gerekli ilaçların kullanılıp doğaya öyle çıkılmasını önerdi.
Bir önceki Kulağınıza temizlerken zarar vermeyin başlıklı konumuzda işitme kaybı, kulak enfeksiyonu ve kulak sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.