Sarımsak Kalp Krizine Etkili

Sarımsak Kalp Krizine Etkili

BMC Pharmacology dergisinde yayınlanan habere göre, Hintli bilim adamları, sarımsakta bulunan antioksidanların, kandaki serbest radikallerin kalp hücrelerine saldırarak zarar vermesini önlediğini kaydettiler. Sarımsakta bulunan maddeler kalp krizi sonrasında yada kalp ameliyatı geçirmiş kişilerde, yeni hasarların önüne geçiyor.

Kalp krizinden veya ameliyatından sonra kalp kasına kan akışının tekrar sağlanması gerektiğini belirten bilim adamları, kandaki serbest radikaller nedeniyle bu kan akışının aynı zamanda kalbe zarar verebileceğini de söylediler.

Yeni Delhi Tıp Enstitüsü nde görevli Sanjay Kumar, fareler üzerinde yapılan deneylerde, serbest radikallerin verebileceği zararın sarımsak sayesinde belirgin bir şekilde azaldığını söyledi. Tabi sarımsak kalbinden sorunu olmayanlara da öneriliyor…

Hintli bilim adamları, sarımsağın, kalp ameliyatından ya da krizinden sonra, kalpte oluşabilecek yeni hasarlardan koruduğunu tespit ettiler

Bilim adamları, deney sonucunda, farelerin kanındaki serbest radikallerin azaldığını belirterek, sarımsak yedirilen farelerin kalplerinde daha az hasar meydana geldiğini tespit ettiklerini kaydettiler.

Bilim adamları, insanlar üzerinde deneylerin bir an önce başlatılmasını önerdiler.

Soluduğumuz havadaki oksijen, vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik (zehirli) etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına neden olur. Vücudumuzda ve sebzelerde bulunan antioksidanlar, serbest radikallere karşı etki göstererek bunların zarar vermesini önler.

Sarımsak hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.