Sebze ağırlıklı beslenerek tansiyon kontrolü

Sebze ağırlıklı beslenerek tansiyon kontrolü

Konuyla ilgili bulgularını bir tıp dergisine yazdığı makalede değerlendiren Prof.
İngiltere’de yapılan araştırmalar, sebzeye dayalı beslenmenin yüksek tansiyonu önlediğini ortaya koydu.
Vejetaryen diyeti

Imperial College ekibinin bulgularını destekleyen İngiliz Kalp Vakfı sözcüsü Dr.

Londra’daki Imperial College tarafından yapılan araştırma sırasında 40-59 yaş grubundaki 4 bin 680 kişinin beslenme alışkanlıkları ile tansiyonları arasındaki ilişki izlenmiş ve bol sebze yiyenlerde yüksek tansiyon problemi çok daha az görülmüş. Paul Elliott, çok kesin olmamakla birlikte sebzelerde bulunan amino asitler ve magnezyum gibi maddelerin yüksek tansiyonu kontrol altında tutmakta etkili olabileceğine işaret ediyor
Belinda Linden da yakın geçmişte yapılan bir başka araştırmanın da yüksek tansiyonun vejetaryen diyetiyle daha kolay kontrol altına alınabildiğini gösterdiğini hatırlatıyor.
Dr. Linden, bunda sebzelerin daha az tuz ve daha çok antioksidan vitaminler içermesinin etkili olabileceğini belirtiyor. Sebzelerin düşük kalori ve yüksek lif içerdiklerine dikkat çeken Dr. Linden, sebzeye bağlı diyetlerin şeker hastalığının kontrolünde de etkili olduğunu bildirdi.
Bir önceki Kurbanda et tüketimine dikkat edin başlıklı konumuzda Beslenme, et tüketimi ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.