Şekeri azaltma yöntemleri

Şekeri azaltma yöntemleri
İşte uzmanlara göre vücudun aldığı şeker miktarını azaltmanın yolları…
Besinlerinize şeker eklemeyin
Bu aldığınız şeker miktarını derhal düşürebilmek için en basit ve temel yoldur. Bu nedenle baklava, çikolata, pasta gibi saf şekerli yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmek gerekiyor.
Çok konsantreli saf şeker tüketimi insan metabolizmasında telafisi mümkün olmayan bozukluklara yol açabiliyor.
“Sağlıklı şeker” aldatmacalarına kanmayın
Kahverengi şeker, turbinado şeker, ham şeker… Vücudunuz düşünüldüğünde hepsi hemen hemen aynı şeydir. En önemli hedefleriniz mısır gevreği, kahve ve çaya şeker eklememek olsun

İşlenmiş karbonhidratlardan uzak durun
İşlenmiş karbonhidrat alımınızı azaltmak ya da bitirmek için gerçekten uğraş verin. Birçok işlenmiş karbonhidrat (ekmek, simit, makarnalar ve abur cuburlar) yediğiniz anda saf glikoz kadar hızlı bir şekilde şekere dönüşen un ve diğer malzemelerle doludur. Bu şeker trigliserid olarak depolanır, bu ise yağ demenin kulağa daha hoş gelen halidir.
Abur cuburlara dikkat edin
En büyük mitlerden biri de yağ içermeyen yiyeceklerin size kilo aldırmayacağıdır. Yağ içermeyen kalori içermeyen demek değildir ve pekçok yağsız abur cubur şekerle yüklenmiştir.
Renk için alışverişe çıkın
Alışveriş torbanız ne kadar renkliyse o kadar iyidir. Taze sebze ve meyveler aldığınızı gösterir.

Yiyecek dedektifi olun
Bu ipucu harika bir yazar ve beslenme uzmanı olan Anne Louise Gittleman’dan. Aynı zamanda şunu ekliyor; “Şekeri azaltmak için önce nerede olduğunu öğrenmelisiniz. Yiyeceklerin paket üstü bilgilerini okumaya başlayın.”
Yapay tatlandırıcılardan uzak durun
Ne yazık ki yapay tatlandırıcılar şeker ve karbonhidrata olan isteği artırır. Gittleman’a göre, aynı zamanda vücutta depolanan ve kan şekeri metobolizmasını düzenlemek için gerekli olan kromu da azaltırlar.
Hesaplamayı iyi yapın
Paketin üzerinde ‘toplam şeker’ diyen bölüme bakın ve gram miktarını dörde bölün. İşte bu alacağınız şeker miktarının çay kaşığı cinsinden hesabını verir. Sadece bu egzersiz bile sizi korkutmaya yetecektir.
Meyveyi sınırlayın
Meyve şeker ihtiva eder ama aynı zamanda lif ve iyi besinler de sağlar. Sadece miktarı abartmayın. Kilo kaybı için günde en fazla iki porsiyon idealdir.
Meyve suyunu bırakın
Meyve suları saf şekerdir ve taze meyvede lif veya yararlı diğer mineralleri içermez.
Bir önceki Fast-food ürünleri kalp hastası ediyor başlıklı konumuzda aşırı tuz tüketimi, damar hastalıkları ve düşük tansiyon hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: şeker tüketimi nasıl azaltılır, cay şekerini azaltmak icin neler yapilur, Cayı azaltmak ıcın ne yapmalı, KARBONHİDRAT TÜKETİMİNİ AZALTMANIN YOLLARI, metabolizma bozukluğu nasıl anlaşılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.